Нововведення для школи у Законі «Про освіту»

Вже у листопаді Верховна Рада має розглянути новий закон «Про освіту», який, власне, і розпочне реформування українських шкіл.

Повний текст проекту Закону України "Про освіту" розміщений на сайті Міністерства освіти і науки.
Наведемо головні тези, які вміщує Закон.

Найважливішою та найдискусійнішою зміною є перехід на 12-річне навчання. Якщо Закон буде прийнято, то початкова освіта складатиме 5 років, базова середня впродовж 4 років, а профільну школярі освоюватимуть протягом 3 років. За цих умов повна середня освіта буде визначена як обов’язкова. 

Профільна середня освіта, згідно з проектом закону «Про освіту», передбачатиме два напрями профілізації: загальноосвітній та професійний. По завершенню базової та повної середньої освіти учні складатимуть державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

Законопроект передбачає нововведення не тільки для учнів, а й для працівників освіти. Так, керівник закладу освіти буде обиратися за конкурсом та працювати за контрактом. Претенденти на посади  у закладах дошкільної, середньої, позашкільної та професійної освіти на посадах педагогічних працівників будуть проходити обов’язкову державну сертифікацію. Кожна повторна сертифікація проходитиме щоп’ять років та за її результатами будуть підтверджувати кваліфікаційну категорію або отримувати вищу.

Після прийняття Закону «Про освіту» посадові оклади працівників освіти будуть підвищуватися  з урахуванням надбавки за кваліфікаційні категорії. Надбавка вчителя другої категорії складатиме 10% від посадового окладу, вчителя першої категорії 20%. А посадовий оклад вчителя вищої категорії має підвищитися на 40% від посадового окладу.

Ще однією новацією у освіті стане впровадження Інституту освітнього омбудсмена. Такий Освітній омбудсмен розглядатиме скарги, подані від осіб, які навчаються, їхніх батьків, а також від осіб, які навчають, у закладах освіти усіх рівнів. Освітній омбудсмен проводитиме належні перевірки й за їх результатами  виноситиме рішення з приводу скарги, і на його основі надаватиме рекомендації закладам освіти та правоохоронним органам.