На яку бюджетну допомогу у сфері енергоефективності можна розраховувати хмельничанам

Субсидії – ілюзорна економія, за яку згодом доведеться розплатитись в рази більше. Тому усім українцям потрібно зважати і знати програми у сфері енергоефективності, як правильно скористатися фінансовою підтримкою держави та місцевих органів, щоб утеплити свій дім і зменшити рахунки за тепло, електроенергію та гарячу воду.

Реальні ціни на енергетичні ресурси не чекають – вони вже є і рахунки вже приходять. Тому економити потрібно вже зараз, – переконані в ГО «Ефективний власник». І яким би малоефективним не був сучасний владний механім, на місцевому та загальноукраїнському рівні існують програми фінансової підтримки заходів з енергоефективності.

Більшість ОСББ закономірно почали вдосконалювати будинки з освітлення, оскільки його можна поміняти за зовсім невеличкі в розподілі на кожного кошти. Коли справа доходить до інших заходів з плану по термомодернізації – важкувато стає навіть цілому ОСББ.

Тому наведемо деякі програми, що вже існують в Україні. В основному це програми компенсації кредитів на енергоефективність, виданих державними «Ощадбанком» і «УКРГАЗБАНК», від Держенергоефективності та місцевої влади.
На державному рівні здійснюється підтримка за програмою Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України. За програмою відшкодовується частина суми кредиту на матеріали та енергоощадне устаткування для населення, ОСББ та ЖБК (від 20% до 70%). Тобто, записатися можуть не тільки багатоквартирні будинки, але й приватні.

Слід знати, що наразі державною програмою передбачено такі відшкодування:
20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) – механізм заміни газових котлів для населення;
30% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) – для фізичних осіб для впровадження енергоефективних заходів.
40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) - для ОСББ та ЖБК як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.

Якщо кредит бере людина, яка отримує субсидії на оплату комунальних послуг, їй відшкодовується 70% суми «енергоефективного» кредиту. Якщо в складі ОСББ є отримувачі субсидій, таке ОСББ отримує відшкодування у середньому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості субсидіантів.
Перелік матеріалів та обладнання, за яке надається відшкодування, можна подивитися на сайті Держенергоефективності.

Щодо програм підтримки енергоефективності місцевого рівня, то переважно діють програми відшкодування частини або відсотків кредитів на термомодернізацію, а також програми співфінансування, за якими частину заходів з енергоефективності оплачує муніципалітет, а іншу частину – ОСББ або ЖБК.
Дізнатися більше про програми сприяння енергоефективності саме у Хмельницькому можна на сайті «Теплий дім».

Субсидії ввижаються населенню "знижками", за рахунок яких можна послабити собі тягар оплати комунальних послуг, а отже - "виграти". Насправді це ілюзорна економія і якщо населення не буде економити і не платитиме реальну ціну, покладаючись на субсидії, згодом державі просто нічим стане платити за газ. Саме тому справжня перемога над шаленими тарифами полягає передовсім у тотальному обліку і підвищенні енергоефективності.

Крім того, на підтримку і розвиток територіальних громад у майбутньому році Мінрегіон виділив з держбюджета 1,2 млрд. гривень. Необхідно, щоб якомога більше коштів з цієї суми пішло саме на енергоефективність. Тому співвласникам багатоповерхівок потрібно скоріше виходити із зони уявного комфорту, створювати ОСББ і починати користуватися наданими державою і муніципалітетами програмами.