З приходом тепла у парках та лісах активізовуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися.
Крім найнебезпечніших для людини енцефаліту і бореліозу, ці комахи переносить багато менш поширених захворювань. Всі ці інфекції передаються у момент укусу через слину членистоногого. Що ж робити хмельничанину, якого укусив кліщ і до якого лікаря треба йти.
«Витягнути кліщ може будь-який медик. Та, першу допомогу має вміти надавати кожен. Не обов’язково це має бути людина з медичною освітою. Взагалі кожен повинен володіти технікою як вийняти кліща з тіла», – коментує медик.
Завідувач міськрайонним відділом ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» аби уникнути укусів кліщів радить під час прогулянок на природі покривати голову головним убором і одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб легше було помітити кліщів. При цьому, кожні дві години необхідно оглядати себе, та, особливо, дітей, аби виявити комаху.
А от місце відпочинку на природі радять звільняти від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м. Уже вдома необхідно одразу змінити і ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його.
Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Перевірити також треба речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Для захисту від комах можна використовувати спеціальні аерозолі, які їх відлякують.
У Міністерстві розповідають, що кліща можна змастити олією. Тоді він повільно витягнути разом із хоботком. Необхідно розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Але експерти радять не змащувати місце ураження, адже комаху може почати страшно нудити, і вона випустить більше слини, а саме через неї і відбувається зараження. Після видалення комахи необхідно змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.