До Верховної Ради зареєстровано законопроект № 4511 «Про особливий статус релігійних організацій, керівні центри яких перебувають у державі, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором». Експерти уже говорять про те, що Україна може потрапити у гучний скандал у разі прийняття цього законопроекту.
Як йдеться у №16-17 журналу Корреспондент від 29 квітня 2016 року, незважаючи на уявну універсальність, за всіма вказаними критеріями законопроект відповідає лише одній значній релігійній організації – Українській православній церкві (Московський патріархат – на території країни-агресора).
Вказують також на занадто представницький склад авторів: Дмитро Тимчук, Сергій Висоцький, Олександр Бригинець і ще десять авторів, усі – учасники нинішньої коаліції.
У редакції звернулися до аналітиків та політологів. Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики говорить: «У нас багато, я б навіть сказав 90% релігійних організацій мають зовнішнє управління. Візьміть тих самих протестантів, греко-католиків. Але видно, що законопроект написаний під УПЦ (МП)», – каже Руслан Бортник.
Думка одного з авторів звучить так: «Україна стала жертвою гібридної війни, у якій ворог використовував усі важелі, у тому числі релігійні організації, – заперечує Дмитро Тимчук, нардеп, один з авторів законопроекту. – Ми бачили, як священиків використовували як інструмент пропаганди. Я не можу уявити, щоб у соборі Василя Блаженного продавали літературу, де написано, що росіяни – неповноцінний народ. А в [Києво-Печерській] лаврі антиукраїнська література продається! У нас релігійні організації мають особливий статус і використовують його як прикриття. Україна надто демократична держава, і наша слабкість обертається проти нас. Ми готуємо універсальний закон, він не спрямований проти якоїсь однієї організації або країни. Це комплексний захист держави. Йдеться про відповідальність релігійних організацій за антидержавну діяльність, чого в нинішньому законодавстві немає. Ми пропонуємо, щоб церкви, які управляються ззовні, підписали меморандум про те, що вони не будуть вести антиукраїнську пропаганду і надалі несли відповідальність за свою діяльність. У разі систематичних порушень закону їхня діяльність буде припинена. Але якщо вони патріоти, то чого їм боятися?».
Текст законопроекту на сайті ВР відсутній, однак редакція Корреспонденту вказує, що у їх розпорядженні законопроект є і у ньому чимало «цікавих» пунктів. Зокрема випливає, що призначати митрополитів і єпископів УПЦ зможе тільки за погодженням з органами влади.
Попри авторитетний склад авторів, як в експертних колах, так і в самій УПЦ (МП), не вірять, що закон приймуть.