Сьогодні православний світ відзначає свято Преображення Господнього

Сьогодні, 19 серпня, православний світ відзначає одне з 12 найбільших і шанованих свят Преображення Господнього, який в народі ще називають Яблучним Спасом.

З цього дня у народі починали готуватися до справжньої осені.
На Яблучний Спас селяни знімали перший урожай яблук і несли до церкви на Божественну літургію освячувати. Звичай освячувати плоди сходить до VIII століття. Він був приурочений до свята Преображення, оскільки до цього часу на сході поспівали плоди, найважливішими з яких вважалися колосся й виноград, використовувані в богослужінні. До серпня виноград встигав не скрізь, а тому був замінений на яблука, звідси пішла і друга, народна, назва свята - Яблучний Спас.
На це свято прийнято ходити в гості. Вважалося, що хороше частування - гідний привід покликати гостей. Тому, знявши перші яблука, селяни пекли яблучні пироги, варили компот і запрошували до себе гостей на застілля. А в селах вечорами всі виходили в поле, співали пісні і водили хороводи, проводжаючи літо і зустрічаючи осінь.
На Яблучний Спас молоді дівчата підходили до яблунь, обіймали їх і просили, щоб яблуневі дерева поділилися з ними свіжістю і красою. Щоб краса перейшла до них, дівчата зривали листя яблуні і вплітали їх у вінки.
Також молилися за дітей. Вважалося, що якщо жінка, яка втратила своїх дітей до того, як їх хрестили, не їстиме яблука до Яблуневого Спаса, а в саме свято сходить до храму з першим урожаєм яблук, то в раю у її дитини все буде добре, і сам Господь дасть йому покуштувати яблучка.
Крім того, на Яблучний Спас існувало дуже багато прикмет. Так, з цього дня визначали погоду на осінь і навіть на майбутню зиму. Народна метеорологія свідчила, що яким буде Яблучний Спас, таким буде день Покрови і весь січень. Суха погода на Яблучний Спас віщувала суху осінь, дощі - дощову, а ясний день - сувору холодну зиму. Також з цього дня літо вже "офіційно" повертало на осінь - ночі ставали помітно холодніше, а дні коротше.

Приказки та прикмети Яблучного Спаса

Який другий Спас, такий і січень.
Який день на Другого Спаса, такий і Покров.
Сухий день віщує суху осінь, мокрий - мокру, а ясний - суворої зими.
У цей день проводжають захід сонця в поле з піснями.
Зустріч осені - Осеніни.
На другий Спас освячують яблука та мед.
На другий Спас і жебрак яблучко з'їсть.
До другого Спаса не їдять ніяких плодів, крім огірків.
Хто коли хоче (полетіти), а журавель до Спасу.
Коли їси перший яблучко, «що надумано - збудеться, що збудеться - НЕ мінуется».
Прийшов Спас - усьому час.
Прийшов другий Спас, бери рукавиці про запас.
На другий Спас бери Голиці про запас.
З другого Спаса засівай озимини.
Якщо сівши жита доведеться під час опівнічного (північного) вітру, то - за прикметою - жито вийде міцніше і крупніше зерном.
Якщо при посіві жита піде дощик дрібний, як бісер, то це Бог про врожай звістку подає; а якщо піде злива, то краще і не продовжувати сівби, а скоріше повертати голоблі додому.

Колектив сайту 0382.ua вітає усіх наших читачів зі святом!Бажаємо здоров'я та довголіття членам Ваших родин! Віри, натхнення, радості довкола та мирного неба над головою!