Які зміни чекають українців з 1 січня (Інфографіка)

Шість основних змін, які торкнуться життя українців.

З 1 січня 2017 в Україні вступає в силу ряд нових правил і законопроектів.

Телебачення стане платним
1 січня 2017 вступає в силу закон «Про внесення змін до Закону України" Про телебачення і радіомовлення» (щодо уточнення умов розповсюдження програм телерадіоорганізацій в складі універсальної програмної послуги)».

Законопроект був прийнятий Верховною Радою в жовтні, а на початку листопада його підписав президент. Завдяки цьому медіагрупи з нового року отримують право вимагати з операторів платного телебачення плату за мовлення каналів в їх мережах. Так зростуть витрати провайдерів, а разом з ними і споживачів. 

Ціни можна переглянути ТУТ.

Зміниться система нарахування пенсій
З 1 січня, відповідно до закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», запускається накопичувальна система виплати пенсій. Це означає, що кожен Українець молодше 35 років починає відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися якими можна буде виключно після виходу на пенсію.

Протягом 5 років - з 2017 до 2022 - відсоток відрахувань поступово зростає: з 2% і до 7%. При цьому, однак, зберігаються і відрахування на солідарну пенсійну систему. Таким чином, при одночасному збереженні і солідарною (старої), і накопичувальної (нової) пенсійної системи деяким категоріям громадян доведеться платити більше (від 22% + 2% до 22% + 7%) податків протягом найближчих років.

Нагадаємо, що зараз мінімальна пенсія становить 1 247 гривень, а протягом наступного року вона збільшиться до 1 400. І це при мінімальному прожитковому мінімумі в 1 600 і зростанні зарплати до 3 200.

Держава почне регулювати ціни на деякі ліки
Кабмін прийняв рішення про введення з 1 січня державного регулювання цін на ліки проти серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу і бронхіальної астми, яке повинно забезпечити зниження цін. На вказаний перелік ліків будуть встановлені граничні ціни (вища межа цін) на рівні не вище, ніж в країнах-сусідах. Визначено 5 країн-сусідів: Польща, Латвія, Словаччина, Угорщина, Чехія.

Вартість ліків відшкодовуватися за рахунок держави, на це в проекті Державного бюджету на 2017 рік передбачено 500 млн грн, ще 632 млн грн закладено на відшкодування вартості інсуліну.

Мінімальна заробітна плата підвищиться до 3 200 грн, а для вчителів - до 5 266 грн
Умови для підвищення зарплати створила Верховна Рада України, підтримавши за основу і в цілому законопроект №5130 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Їм встановлюється новий порядок формування тарифної сітки оплати праці. За відповідний законопроект проголосували 227 народних депутатів при необхідному мінімумі 226.

Раніше міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що з 1 січня 2017 мінімальна зарплата вчителя в Україні складе 5 266 грн.

Також з 1 січня 2017 розмір мінімальної заробітної плати вже не буде змінюватися протягом року в залежності від перегляду прожиткового мінімуму. Але, як і раніше, він буде встановлюватися ВРУ не рідше одного разу на рік.

У аграріїв заберуть пільги
У чинному Податковому кодексі написано, що з 1 січня 2017 всі аграрії переходять на загальну систему оподаткування. І якщо Верховна Рада України не затвердить якихось нових норм, то це відбудеться автоматично.

Так, для аграріїв буде скасовано спеціальний режим оподаткування галузі.

У той же час дотації на сільське господарство в 2017 році збільшаться вдвічі і складуть 5,5 млрд грн. У 5 разів зросте бюджет Міністерства аграрної політики і складе 7,4 млрд грн.

Директори шкіл і ректори вузів почнуть подавати е-декларації
Національне агентство з попередження корупції повідомило, що починаючи з 1 січня розшириться коло суб'єктів е-декларування.

У другу хвилю е-декларування потраплять особи, які вже заповнювали електронні декларації за 2015 рік, а також прирівняні до них для цілей закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, юридичні особи публічного права.