Хрещення Господнє - християнське свято на честь хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем. Під час хрещення, згідно всім трьом синоптичних Євангелій, на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба; одночасно голос почувся із неба проголосив: "Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав". Євангеліє від Іоанна також говорить про хрещення Ісуса Христа у водах Йордану і зішестя Святого Духа, але не прямо, а в формі свідчення Івана Хрестителя.
Напередодні Водохреща святкується другий Святий Вечір. Весь день віруючі постять. Тільки коли з'явиться вечірня зоря - сідають за стіл. Подають пісні страви: рибу, вареники з капустою, кутю, узвар. В ніч з 18 на 19 січня дівчата ворожать на судженого. Це язичницький звичай, і церква його не схвалює. Але він до цих пір залишається популярним - незаміжні дівчата вважають, що саме в цей час прогнози виходять найдостовірнішими.
Читай: Хрещення: 5 варіантів ворожіння на майбутнє
Особливе значення на Водохреще має вода - символ початку життя і очищення. Вважається, що вона набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи хвороби. У цей день віруючі освячують воду в церквах. Господар кропить нею житло і всіх членів сім'ї, з цієї води починають сніданок. Освячується вода і в річках і озерах. Напередодні свята чоловіки вирізають в льоду ополонку у вигляді хреста. Священик освячує воду. Потім там можна купатися - змивати гріхи і заряджатися здоров'ям на наступний рік. Після Хрещення традиційно розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Збиралася молодь, а сім'ї ходили один до одного в гості.
Що не можна робити на Водохреща
Бути хрещеним 19 січня вважається особливою удачею. Кажуть, тоді людина отримає довге і щасливе життя. А ось плакати в цей день точно не можна, як і в Новий рік - до наступного свята можна сльози пролити. Також на Водохреща потрібно миритися з близькими людьми, але ні в якому разі не можна сваритися, скандалити і ображатися. У народі кажуть, що не можна і прати, інакше можна осквернити воду. Крім того, скаржитися, пліткувати, обмовляти - будь-яку роботу в ці дні краще припинити. Після Хрещення не можна гадати, інакше "перегадаешь" долю в гіршу сторону. Не варто займати грошей, весь рік будете просити в борг. Ні в якому разі не варто торкатися до ножиць в цей день (щоб не зістригти свою долю) - робити манікюр, педикюр, а також стрижки. І навіть якщо ви підете в салон краси, тобто вам будуть наводити красу чужі руки, все одно ви внесете в свою долю негативні події - хвороби, горе, страхи.
Коли купатися в ополонці?
Місця для купання облаштовані на лівому березі річки Південний Буг поблизу кафе «Малібу». Також ополонки для занурення будуть біля обласної федерації "Спартак" та за міським пляжем.
Згідно давньої традиції, 19 січня в усіх селах, де були церкви, святили воду. Вранці чоловіки відправлялися до водойми і робили ополонку в формі хреста. Хрест з льоду ставили поруч з ополонкою та обливали червоним буряковим квасом. Ближче до обіду священик читав молитви, а потім освячував воду, опускаючи в неї срібний хрест. Після цього в повітря випускали кілька пар голубів і влаштовували гучну стрілянину холостими патронами, а вже потім здійснювали купання на Хрещення, набирали і пили святу воду.