Хмельницька міська рада розмістила на своєму сайті оголошення про набір присяжних.
Відбулися зміни в законодавсті: ст. 127 Конституції України передбачено, що правосуддя здійснюють професійні судді та, у визначених законом випадках, присяжні. Так, участь присяжних у розгляді справ направлено на реалізацію принципу колегіальності в правосудді.
Можна по-різному ставитися до введення суду присяжних в Україні, однак не можна не погодитися з тим, що сьогодні існує нагальна необхідність належного розгляду міськрайонним судом Хмельницького окремих категорій судових справ. У зв'язку зі змінами в законодавстві на розгляді справ необхідна присутність представників громадськості. В нинішній ситуації істотного недовіри до судової влади суд присяжних може стати частково стабілізатором, за допомогою якого громадськість з одного боку стане ближче до судових процесів, а судова влада завжди зможе оперувати тим, що враховує глас народу.
Вимоги до кандидатів
Так, хмельнчани, які виявили бажання бути присяжними, особисто можуть звернутися в юридичний відділ Хмельницької міської ради за адресою: вул. Гагаріна, 3, каб. 104 (тел. 65-11-96, 65-02-32) з необхідним пакетом документів. Відповідно до норм чинного процесуального законодавства України присяжні при виконанні ними своїх повноважень є суддями. Разом з тим вони не є професійними суддями і навіть можуть не мати не тільки вищу юридичну освіту, а й взагалі не мати вищу освіту.
Єдиними вимогами до кандидатів у присяжні є наявність громадянства України, досягнення тридцятирічного віку і постійно проживає на території юрисдикції конкретного суду. Крім цього, законодавство передбачає і ряд обмежень для таких кандидатів. Серед іншого, можна не розраховувати на місце в суді присяжних, якщо є не знята або непогашена судимість, або протягом останнього року на претендента накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення. Також, наприклад, присяжний суддя обов'язково повинен досконало володіти українською мовою.
Список присяжних затверджується на три роки.
Законодавство гарантує
Відзначимо, що дана посада, згідно з українським законодавством, не тільки почесна, але й оплачується. Так, присяжним, за час виконання ними обов'язків у суді, виплачується винагорода, розрахована, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу в порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові. Зазначені виплати здійснюються за рахунок коштів бюджетної програми на здійснення правосуддя територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім цього, за присяжними на час виконання ними обов'язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов'язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу.
Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди, під час виконання ним обов'язків у суді, не допускається. Також, на присяжних поширюються гарантії незалежності та недоторканності суддів, встановлені законом, на час виконання ними обов'язків зі здійснення правосуддя.
За обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть вживатися і після закінчення виконання цих обов'язків.