У Відділення Антимонопольного комітету надійшла низка скарг від хмельничан, всі вони стверджували, що в будинках неякісний природний газ.
«Багато мешканців нашого краю стверджують, що опалюють безперестанку свої помешкання, але бажаної тепловіддачі так і не отримують, інші нарікають на те, що їм значно більше часу доводиться витрачати на приготування їжі. При цьому газові лічильники враховують лише об’єм, а не якість газу», - повідомляє комітет.
26 січня винесено постанову №84, якою передбачено ряд змін, на підставі яких кожен споживач має право написати письмовий запит Оператору ГРМ. Протягом п’яти робочих днів з дня надходження такого запиту оператор надасть споживачу копії паспорта ФХП природного газу за останній календарний місяць. Споживач має право за власний кошт ініціювати проведення аналізу ФХП природного газу власною (іншою) хімлабораторією.
Кожен споживач має право на зменшення розміру плати за газ у разі погіршення якісних показників газу та зниження його тиску. Однак отримати перерахунки за неякісні послуги газопостачання фактично неможливо, через відсутність механізму незалежного контролю за цим – якість газу контролюють лише постачальник, - повідомив голова відділення Віталій Олуйко.
Якщо за результатами перевірки величини тиску та/або якісних показників газу Оператором ГРМ буде підтверджено факт невідповідності тиску та/або якісних показників газу, Оператор ГРМ здійснює перерахунок об’ємів (обсягів) розподіленого/спожитого природного газу по об’єкту споживача, а споживач отримує від Оператора ГРМ компенсацію. В іншому випадку споживач повинен компенсувати Оператору ГРМ витрати, понесені ним на перевірку якості та тиску газу.
В Україні відсутні у достатній кількості прилади, які дають можливість виміряти якість газу (хроматографи). Тобто споживачі фактично не можуть захистити свої права і перевірити, наскільки якісний газ вони спалюють у своїх конфорках і газових котлах.
10 лютого 2017 року з ініціативи Відділення була проведена виїзна перевірка якості природного газу. Газовики провели відбір проб на газорозподільній станції у Красилові та у помешканнях споживачів у селі Копачівка Деражнянського району та села Голосків Летичівського району. Результати лабораторних досліджень засвідчили, що калорійність газу становить 8200 Ккал/м3, отже, на момент відбору зразків відповідає державному стандарту.
Додатково:
Основний показник якості газу – теплота повного згорання об’ємної одиниці газу (калорійність). Що вища калорійність, тим менший обсяг газу необхідно витратити аби скип’ятити, приміром, літр води на газовій плиті чи підвищити на градус температуру у оселі споживача.
Фізико-хімічні показники (ФХП) природного газу мають відповідати параметрам чинного міждержавного ГОСТу 5542-87 «Гази горючі природні для промислового та комунально-побутового призначення». Теплота згоряння повинна бути не нижчою за 7600 ккал/куб. м. (основний показник якості в Україні). В більшості країн ЄС цей показник становить у межах 9850-13000 ккал/куб.м.