Про економічні наслідки для бізнесу у зв’язку зі зростанням мінімальної зарплати до 3200 грн, а також про легалізацію «тіньової» зайнятості посадовці говорили з керівниками та працівниками підприємств міста.
Засідання міської комісії з питань легалізації «тіньової» зайнятості та «тіньової» зарплатипровели у форматі, наближеному до семінарів. Проходила зустріч на промисловому підприємстві КП «Хмельницький комбінат будівельних матеріалів», що у мікрорайоні Гречани. На засідання було запрошено 26 керівників підприємств. Інформацію щодо порушеного питання надали фахівці фіскальної служби, управління праці та соціального захисту населення, управління Держпраці, пенсійного фонду.
Як повідомив заступник міського голови Андрій Бондаренко реакція бізнесу щодо рішення Уряду про підняття вдвічі мінімальної зарплати дуже різна. «Зрозуміло, що для кожного є свої наслідки, але міра ця була необхідна, хоча вона об’єктивно б’є по бізнесу, – говорить Андрій Бондаренко. – Та ми все одно маємо спільно віднайти шляхи, щоб зменшити навантаження на бізнес і водночас врахувати інтереси працівників».
Тому міська влада спільно з фіскальною службою веде постійну роз’яснювальну роботу з представниками бізнесу, де доводять роботодавцям важливість та переваги офіційного працевлаштування. Такі ж бесіди проводять і з самими працівниками.
Розповів також заступник міського голови про зафіксовані випадки, у зв’язку з підняттям «мінімалки» вдвічі. Так, є випадки,коли керівники підприємств звільняють працівників і реєструють їх як ФОПів. Також багато хто вдається до оплати праці за неповний робочий день. Чимало також обирає доволі простий шлях – укладання договорів цивільно-правового характеру. Однак такі договори фактично не передбачають трудових відносин, на відміну від договору найму. Ризик у тому, що на них не розповсюджується трудове законодавство і практично такий працівник позбавлений низки прав: оплачувана відпустка,оплата лікарняного.
Також є проблема з тим, що часто самі працівники, особливо молоді люди, не хочуть офіційного оформлення. Усі ці факторигальмують легалізацію зайнятості населення. Як бачимо, проблем є чимало і роботу у цьому напрямі систематично потрібно проводити. Хоча, загалом, основні показники досить втішні, якщо порівнювати з минулим роком. Загальна сума заборгованості із заробітної плати по місту на перше березня поточного року становила 665 тис. грн. – зменшилась порівняно з 01.01.2016 року на 1,1 млн. грн. або в 2,7 рази.
Слід також зазначити, що на сьогодні заборгованість із ЗП на економічно активних підприємствах міста вперше за останні 15 років повністю ліквідовано. Середній розмір зарплати штатних працівників за 2016 рік у Хмельницькому становив 4043 грн – збільшився порівняно з 2015 роком на 673 грн. (20%).За інформацією ДПІ у м. Хмельницькому, в результаті заходів, вжитих робочою групою, роботодавцями укладено трудові договори з 2893 працівниками та залучено до державної реєстрації, як суб'єктів господарської діяльності, 1383 громадянина. У 2016 році у місті взято на облік: 805 юридичнихосіб, що на 10,1% більше, ніж у 2015 році, 3162 підприємці, щомайже в 2 рази більше, ніж у 2015 році.