Оцінка ВООЗ/ЮНЕЙДС свідчить, що серед країн Центральної Європи Україна продовжує залишатися регіоном з високим рівнем розповсюдження ВІЛ.
"Аналіз ситуації щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу свідчить, що здійснюється недостатній контроль над епідемією. Оскільки лише кожна 2-га ВІЛ-позитивна людина знає про свій статус та звертається до закладів охорони здоров’я, щоб отримати необхідну медичну допомогу. Крім того, щороку реєструють близько 2 млн нових випадків ВІЛ-інфекції, а 30 % інфікованих – це молоді люди, віком 15-24 роки", - повідомив головний лікар Хмельницького обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом Олександра Касяндрук.
У цьому році з України вийде або суттєво зменшить обсяги фінансування Глобальний Фонд, а це – найбільший зовнішній донор, що фінансує профілактичні програми з ВІЛ/СНІДу. Тому, на думку Олександра Касяндрука, на Хмельниччині необхідно почати активну підготовку до того, що незабаром боротьба з ВІЛ може лягти на плечі місцевого бюджету.
Головний лікар Хмельницького обласного центру профілактики й боротьби зі СНІДом повідомив, що в країні, станом на 1 січня 2017 року на обліку перебували 1985 ВІЛ-інфікованих осіб. А чисельність людей, які живуть з ВІЛ – 3500 чоловік. Проте на сьогодні майже половина людей, які живуть з ВІЛ, не охоплені антиретровірусною терапією (АРТ), а тому вразливі до швидкого прогресування ВІЛ.
Кількість хмельничан, які почали отримувати АРТ за останній рік зросла на 30 %.
Як уже було зазначено, на 1 січня поточного року в області на обліку перебували 1985 ВІЛ-інфікованих осіб, у тому числі – 665 хворих на СНІД. Серед цих ВІЛ-інфікованих 153 дитини, у тому числі 49 мають підтверджений діагноз «ВІЛ-інфекція».
За інформацією головного позаштатного дитячого фтизіатра ДОЗ Світлани Гейващук, туберкульоз й надалі залишається одним з найактуальніших питань сучасної медицини як в Україні, так і на Хмельниччині зокрема.
У 2016 році, у порівнянні з попереднім, захворюваність дітей, віком до 14 років, знизилась на 36 % – було виявлено 9 хворих дітей. Проте зареєстровано 6 випадків туберкульозу у дітей у віці до 5 років, яким туберкулінодіагностика масово не проводиться. Крім того, у минулому році на сухоти захворіли 11 підлітків. На думку Світлани Гейващук, цьому сприяла відміна туберкулінодіагностики у дітей до 4 років і підлітків. Разом з тим, в попередні роки спостерігалась напружена ситуація з постачанням туберкуліну. Тому рівень туберкулінодіагностики не був достатнім. А, як відомо, саме туберкулінодіагностика є єдиним методом раннього виявлення сухот у дітей. Так, впродовж 2016 року туберкуліну закуплено 73 % від потреби. Тому тубдіагностикою охопили лише 57,8% дітей, які підлягають цій процедурі.
Найкращим варіантом профілактики туберкульозу дітей з груп ризику є контрольоване лікування в умовах санаторію. Проте, не всі райони використовують цей метод оздоровлення дітей.
Головний позаштатний дитячий фтизіатр краю вважає, що на захворюваність дитячого населення області туберкульозом також вплинули тривала відсутність вакцини БЦЖ, зростання захворюваності серед дорослих на мультирезистентний туберкульоз, відсутність або несвоєчасність огляду дітей профільним спеціалістом.