Права батьків: опікунство над дітьми після розлучення будуть ділити по-новому

Розлучитися – це півбіди, але якщо у вас є ще спільні діти, то біда вже ціла.

Адже скоро процес розподілу дітей буде відбуватись геть інакше. За рішенням Європейського суду, яке є обов’язковим до виконання в Україні, місцеві судді мають урівняти в праві опіки над малолітніми дітьми батька і мати.

Тобто, не ставати на бік матері, як це було досі. Якщо українські судді не оскаржать це рішення, воно набере чинності вже з 1 жовтня.

Заступник судді Вищого спеціалізованого суду запевнила журналістів, що оскаржувати не будуть, бо «Європа має рацію». Доктрина за якою дитина завжди має залишатися з мамою дуже застаріла і права обох батьків мають бути рівними.

У країні вже є ті, хто зміни вітає – батьки дітей, які роками доводили суддям своє бажання та спроможність виховувати своїх синів і доньок.

Андрій та Ганна майже не знають один одного, але їх об’єднує спільна проблема – він судився за дітей з дружиною, вона – з чоловіком.

Андрій розповів, що йому казали чекати повноліття дітей, інакше шансів нуль. Але навіть маючи позитивне рішення суду, добитися від колишньої дружини дітей було не можливо – їх довелося майже викрадати.

А ось Ганна має трошки іншу історію. Її колись коханий чоловік забрав її сина Кирила до США. І тут, як ви вже здогадалися, без хитрощів не обійшлося. Чоловік запевняв Ганну, що забирає дитину на три місяці, на відпочинок. Але на ділі не повертав сина протягом двох років. До Америки Ганну не пускали, в Україну сам чоловік не навідувався, тож жінці довелося судитися за Гаазькою конвенцією в американському суді.

На щастя, все закінчилося добре: чоловік Ганни повернувся в Україну і вони домовилися про спільну опіку над сином.

Наразі наявні 266 заяв на розірвання шлюбу у якому є малолітні діти. Така кількість заяв надійшла за перше півріччя 2017 року. Але статистику родин, які судяться за опіку над дітьми, ніхто не веде. Однак такі випадки є і вони не поодинокі, але Європа попросила українців їх розглядати такі справи по-іншому.

За новими правилами, при ухваленні рішення щодо опіки над дитиною суд має виходити з початкової презумпції рівності батька і матері в правах та зважати на їх матеріальний та психологічний стан. Пріоритетом при цьому мають стати інтереси дитини, відтак групою ризику можуть стати безробітні матері, які жили за гроші чоловіків. Однак щодо таких критеріїв уже є застереження.

Судді погоджуються з такою засторогою, тому відповідальність про визначення кращих умов для життя для дитини перекладуть на органи опіки.

Органи опіки, піклування – важливі їх висновки. Як сторону доведуть, і як суд це визничить,

–пояснила заступник голови Вищого спеціалізованого суду Марина Червинська.