Через два роки в Україні можуть скасувати банківську таємницю і українцям доведеться показати всі свої вклади.
За словами голови Мінфіну Олександра Данилюка, 2020 року наша країна готова приєднатися до міжнародного загального стандарту звітності CRS, який запрацював в ЄС минулого тижня і якраз і передбачає скасування таємниці. Як це вплине на українців, з'ясувала "Сегодня".
Стандарт звітності CRS
Банківську таємницю становлять дані про наявність рахунків в банках, залишок на них, операції, інформація про клієнта і багато іншого. Після приєднання до CRS українські банки збиратимуть і передаватимуть дані про своїх клієнтів до фіскальних органів, які, в свою чергу, автоматично обмінюватимуться інформацією з колегами з інших країн і отримуватимуть від них дані про наших співгромадян.
Насамперед під пильну увагу потраплять ті українці, які мають рахунки за кордоном. У зв'язку з чим, наша скарбниця недоотримує десятки мільярдів доларів у вигляді податків, які осідають в офшорах.
Фінаналітики схвалюють наміри нашої влади приєднатися до CRS, але кажуть, що це відбудеться не скоро.
Аналітик ГК "Forex club" Андрій Шевчишин підкреслив, що CRS – це глобальний світовий тренд, спрямований на те, щоб очистити світову банківську систему від офшорних компаній і мінімізації оподаткування через них, тому нам з часом доведеться його підтримати.
Як буде у нас
Чи буде повністю скасована банківська таємниця і всередині України у зв'язку з приєднанням до стандарту, поки що неясно – для скасування потрібно вносити зміни до закону "Про банківську діяльність". В НБУ ініціативу Мінфіну не коментують. Дані про українських рахунках народу розкривати поки теж не збираються.
"Доступ до даних про наявні там засоби і їх рух можна буде отримати тільки за рішенням суду, а для цього потрібні вагомі підстави, наприклад, що витрати даної особи істотно перевищують її доходи. Тому побоюватися, що така інформація стане відома стороннім, не варто" , – заявляє президент Украналітцентру Олександр Охріменко.
За його словами, зараз рахунку і так можуть перевірити у тих, хто отримує соцвиплати або операції на суму понад 150 тисяч гривень.
В офшорах – 10 трильйонів доларів
США першими почали боротьбу з недоплатою податків шляхом реєстрації фірм в офшорах. Закон виявився ефективним, і зараз до обміну фінінформацією приєдналося понад 100 країн світу, насамперед економічно розвинених. Обмін між фіскальними службами проводиться в автоматичному режимі на основі взаємності.