Православні вшановують пам'ять Сорока святих: традиції та прикмети дня

Сьогодні, 22 березня, Православна церква вшановує пам'ять сорока Севастійських мучеників.

У народі це свято є одним з найбільш шанованих і називається "Сороки".

Як свідчить переказ, в 320 році в складі римського війська, яке стояло в місті Севастії, були воїни, які відмовлялися визнавати язичницьких богів і залишалися вірними Христу. Коли воїни відмовилися приносити жертву язичницьким богам, їх роздягли і поставили в покрите льодом озеро, а поруч розташували теплу лазню для тих, хто все-таки побажає відректися від Христа. Однак всі воїни непохитно стояли, і їх мучителі перебили їм гомілки і спалили.

Традиції

У народі свято Сороки дуже любили і вірили, що якщо покликати в цей день весну, вона дуже скоро прийде. Господині кожного будинку в цей день пекли жайворонків, намагалися зробити саме 40 штук. Після випікання жайворонків роздавали дітям.

А деякі молоді дівчата на жайворонках любили гадати: кидали випеченого жайворонка через праве плече і дивилися, в який бік дзьобом впала птиця. Вважалося, в який бік птах дзьобом впаде, туди дівчина і заміж піде.За церковним статутом в свято Сорока святих не заборонялося працювати, однак жінки відкладали важку роботу і проганяли злих духів. Щоб прогнати нечисть з хати, розривали 40 мотузочок. Вірили, що це очистить житло.

Свято Сорока святих припадає на період Великого посту, тому варто не забувати про обмеження. У цей день дозволяється вживати їжу з рослинною олією і кагор.

Прикмети

По погоді на Сороки городники намагалися визначити, коли їм можна починати висаджувати розсаду.

Вважалося, що якщо на Сороки морозно, то в наступні 40 днів протримається холодна погода.

Якщо на Сороки прилітало багато птахів, то чекали швидкого тепла.

Іменини

Олександр, Олександра, Олексій, Опанас, Валерій, Дмитро, Кирило, Леонтій, Михайло, Наталія, Микола, Петро.