Великогабаритні автобуси, або як хмельницькі перевізники просять владу підняти вартість проїзду

Про це зазначається у публікації “ Переобладнані в резерві”, або Як транспортну реформу довести до абсурду ”, що вийшла на НГП.

“Якби влада підвищила тариф на проїзд до 6 гривень, усі маршрути працювали б нормально, їздили великогабаритні автобуси… Ще на початку березня ми направили свої економічні розрахунки, за якими при сьогоднішніх цінах і вартості пального ціна проїзду виходить в межах 7-8 грн. А так при тарифі 4 гривні ми заправляємо транспортні засоби власним коштом. Он у мене є дотаційний маршрут, який щомісячно “з’їдає” 30 тис грн з власної кишені. На ньому спочатку їздило 55 пасажирів за день, нині — 90. Хорошим маршрутом можна назвати той, де возимо близько 500 пасажирів за день”, — заявив перевізник.

Інший перевізник, який тривалий час працює на ринку перевезень Хмельницького, визнав: при тарафі 4 грн змушений економити на обслуговуванні транспортних засобів.

“Влітку передні колеса ставлю хороші, задні — лисі; масло міняю не через 20 тисяч кілометрів пробігу, а через 40 тисяч; запчастини ставлю не нові, а вживані. У кінцевому ж результаті це відбивається на якості перевезень”, – зазначив він.

Заступник міського голови Андрій Бондаренко з цього провиду зауважив, щорозрахунки перевізників передано департаменту економіки, який їх вивчає.

Раніше хмельницький мер Олександр Симчишин наголосив на не підвищенні вартості проїзду до того часу поки не буде належного обслуговування пасажирів з боку приватних перевізників.

Читайте також: Хмельницький рік тому: збільшено вартість проїзду, пікет біля ОДА та інше

Востаннєціна проїздуу пасажирському транспорті Хмельницького підвищувалася у березні 2017 року: вавтобусах та маршрутному таксі тариф підняли до 4 грн (було 3 грн і 3,5 грн, відповідно);у тролейбусах – до 2,5 грн (+ 1 грн).