На Хмельниччині річку перетворили на потік нечистот

фото: кадр з відеосюжету каналу "Україна"

Нестерпний сморід, дохла риба та отруйна вода — у такому стані зараз річка Калюс на Хмельниччині.

Інформує 0382 з посиланням на канал «Сегодня».

Мешканці села Віньківці кажуть, що нечистоти потрапляють у криниці з питною водою, у спекотну погоду до річки через сморід годі підйти, а люди тут вже не купаються дуже давно . У забрудненні річки Калюс місцеві звинувачують тутешній сир завод. Там від закидів відхрещуються та запевняють, що у водойму нічого не скидають. Натомість, екологи мають претензії і до очисних споруд села.

Як розповіла мешканка села Вінковци Степанида Мельник, вона щоранку приходить до колодязя біля Калюхи, і в сонячну погоду іноді їй буває складно підійти до річки навіть на сотню метрів.

"Коли дощ, з річки потрапляє в колодязь, і ми п'ємо цю воду, є запах, і є всі", - підкреслила вона.

А інші жителі села запевняють, що річка забруднена вже давно, і вже забули, коли купалися в ній останній раз.

"Ллють всяке туди. Он з заводу скільки тече, он там тече. Тут де та риба, воно все здихає", - розповів Віктор Кошолковскій.

Журналісти "Сегодня" переконалися, що навіть у вітряну погоду стояти на березі річки зовсім непросто через нестерпний сморід. Провести у води більш десяти хвилин неможливо, дихати нічим, а вода - білого кольору і вирує.

На огляд річки запросили екологів, які відзначили, крім смороду, піну і плівку на поверхні води, а також нечистоти на дні.

Тим часом, головний інженер сирзаводу стверджує, що, хоч очисні споруди і старі, але нечистот в річку підприємство не скидає.

"Прямих скидів у нас в річку немає. Тому у нас проводиться очистка. Ви самі бачите, де йде прокачування, йдуть в аеротенки, очищаються. Потім далі мул ми почали очищати. Вивозити на полігон", - пояснив Олександр Сичевський.

За його словами, раніше нечистоти з заводу скидалися на очисні споруди селища, але там також не могли повністю відфільтрувати воду, а тому екологи виписали штраф.

"У річку потрапляють ті частинки, які не випадають в осад, це і пральні порошки, і інші елементи", - переконує Володимир Свідерек, секретар Вінковського селищної ради.

Екологи взяли зразки води з річки і чекають висновків. І лише після їх отримання стане зрозуміло, хто ж забруднює Калюс - завод або очисні споруди.

"Це мала річка, яка в подальшому впадає в Дністер, і ми можемо побачити, який стан цієї річки", - зазначив Сергій Назарчук, старший інспектор охорони навколишнього середовища державної екоінспекції в Хмельницькій області.

При цьому раніше штраф заводу за неочищені викиди в воду склав 136 гривень. Власники підприємства обіцяють, що в цьому році побудують потужну фільтрувальну станцію, і таку ж хочуть встановити місцеві чиновники. Але з 20 мільйонів гривень, необхідних для цього, у них є тільки дев'ять.