В молитвах в день Святителя Миколи Чудотворця православні віруючі звертаються за допомогою в зціленні від хвороб, зміцненні сім'ї, захист дітей, позбавлення від злиднів і бідності, благополучній подорожі і поверненні на батьківщину.
22 травня православний світ вшановує пам'ять святителя Миколая Чудотворця, архієпископа Лікійського, який більш відомий як Микола Чудотворець чи Микола Угодник. На Русі 22 травня Микола Весняний, також його називали Миколою весняним, Миколиним днем, Миколою травневим.
В молитвах в день Святителя Миколи Чудотворця православні віруючі звертаються за допомогою в зціленні від хвороб, зміцнення сім'ї, захист дітей, позбавлення від злиднів і бідності, благополучномій подорожі і повернення на батьківщину, звільнення з полону.
Молилися йому як православні селяни, так і служивий люд, так як був покровителем Микола Угодник всім без винятку. Особливе значення 22 травня Микола Весняний мав для тих, чиє життя було пов'язане з обробкою землі, так як вони уважно прислухалися до тих прикметами, що були накопичені на довгі тисячоліття з моменту праведного життя і смерті святого Миколая Угодника.
Цей день особливо почитають у православних, при тому, що сам Микола Чудотворець не відноситься до числа апостолів Божих. Розташування простого народу він заслужив благими справами, про які згадують в день Святителя Миколи.
Народні традиції
На Русі Миколу Угодника вважали «старшим» серед святих. Його називали «милостивим», в честь нього будували храми і називали дітей.
На Миколая Зимового люди влаштовували святкові трапези пекли пироги з рибою, варили брагу і пиво, а на Миколу Літнього, або весняні селяни влаштовували хресні ходи з іконами і корогвами йшли в поля, робили молебні біля колодязів просили про дощ.
22 травня Микола Весняний благословляв росу, тому існувала традиція вмивання нею. Вважалося, що ранкова роса додасть людині здоров'я і щастя, а земля обдарує багатим урожаєм.
22 травня Микола Весняний також був відомий тим, що оберігав худобу від нечистої сили. Пастухи перед вигоном коней обов'язково молилися. Існувало повір'я, що в цей день нечиста сила може заїздити коня до смерті.
На Миколу весняного намагалися розрахуватися з усіма боргами, помиритися з давніми ворогами.
Народні прикмети на Миколу
Уважно спостерігали за погодними умовами: Якщо 22 травня Микола Весняний дає дощ, значить урожай вродить знатно. квакають вранці жаби віщували урожай вівса. Якщо вранці співали солов'ї, значить, зернові також вродять.
Іменини на 22 травня Микола весняний у Іраклія. Василя, Гавриїла, Йосипа, Миколи.
На Миколая не можна відмовляти нікому, хто попросить вас про допомогу, інакше за відмову допомогти нужденним, 7 років сім'я терпітиме злидні і лиха.
У цей день вітається будь-яка праця: по дому, по господарству, в саду і городі.
Господині в цей день намагалися навести і порядок в будинку, з самого ранку приймалися за генеральне прибирання, тому що святий не любить безладу.
До дня святого Миколая намагалися віддати всі борги, інакше вважалося, що не буде фінансової удачі весь рік.
Хороша прикмета, якщо на Миколу йде дощ. Ранкова роса на Миколая вважається цілющою, нею намагаються вмитися для краси і здоров'я, походити по траві босоніж.
З давніх-давен вважається, що святий Миколай протегує закоханим, тому молодята і ті, хто збирався грати весілля просили захисту і допомоги у святого.
У цей день була заборона брати в руки ножиці, і зараз існує прикмета не стригти на Миколая.