В Україні зберігається національна традиція святкування народного свята Івана Купала (церковне свято Різдво Івана Предтечі) в ніч з 6 на 7 липня.
Під час святкування багато народних гулянь проходить поблизу водних об’єктів – люди купаються у відкритих водоймах, дівчата пускають вінки тощо. «Очищення» вогнем та водою має важливе значення в купальській обрядовості. Відтак, управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення нагадує про основні правили безпеки на воді, про заборону купання у не відведених для цього місцях, а також – основні правила пожежної безпеки під час святкування.
Нагадаємо: Хмельничан запрошують на святкування «Магічної ночі Купала»
Стрибки через багаття – невід’ємний атрибут дійства, який за переказами, має містичну силу очищення від усіх негараздів. Пам’ятайте про правила пожежної безпеки та поводження з вогнем, аби святкове полум’я не завдало вам шкоди.
Якщо ви розвели багаття – обов’язково загасіть його. Вогонь достатньо залити водою, варто тільки простежити, щоб не залишилися тліючі вуглинки. Особливу загрозу відкритий вогонь несе при вітряній і сухій погоді, оскільки може спричинити лісову пожежу. До сумних наслідків може призвести і недбало кинутий недопалок. Найкраще закопувати недопалки в землю, хоча б неглибоко.
Читайте також: Хмельничан пригощатимуть традиційною українською стравою
Також особливу роль під час святкування цього свята відведено воді – багато народних гулянь проходять поблизу водних об’єктів, люди купаються у відкритих водоймищах, дівчата пускають вінки,тощо. А це, звісно, може бути небезпечним.
Основними причинами загибелі людей на водних об’єктах є: купання в необладнаних, неперевірених місцях і місцях, де купання заборонено; купання в нетверезому стані; пустощі на воді; купання дітей без нагляду дорослих.
Правила безпеки, яких необхідно дотримуватись під час відпочинку біля води.
До купання:
1. Перед купанням порадьтеся з лікарем і ретельно дотримуйтесь його порад, а купання розпочинайте за температури повітря 25° С і температури води 17-19° С.
2. Купайтеся тільки у спеціально відведених та обладнаних місцях.
3. За відсутності пляжу, вибирайте чистий пологий берег; попередньо виясніть, чи немає на дні гострого каміння, ям. Засмічене і нерівне дно небезпечне навіть для досвідчених плавців.
4. Не купайтеся відразу після прийому їжі та в нетверезому стані.
5. Перед купанням корисно полежати і відпочити. Розігрітим входити у воду не рекомендовано.
Під час купання:
1. Входьте у воду обережно.
2. Не доводьте тіло до сильного ознобу. Купатися можна не більше 10-15 хвилин.
3. Не переривайте купання частими виходами із води і не стійте мокрими на вітрі.
4. При судомах не розгублюйтесь, намагайтеся утриматися на поверхні води, кличте на допомогу.
5. Потрапивши у сильну течію, не боріться проти неї, а пливіть за течією, наближаючись до берега.
6. Потрапивши у вир – не розгублюйтесь, наберіть побільше повітря в легені, зануртесь у воду і сильним ривком в бік, за течією, виходьте з виру та випливайте на поверхню.
7. Не плавайте далеко від берега, не запливайте за попереджувальні знаки.
Після купання:
1. При виході із води витирайте насухо тіло, розітріть його долонями чи рушником, швидко одягніться і пройдіться.
2. Не лежіть після купання на сонці.
3. Якщо хочете прийняти сонячну ванну, полежіть на сонці до купання, а після купання відпочиньте у затінку.
Поради та правила для тих, хто катається на човнах, моторних катерах та скутерах:
1. Перед тим, як сідати у човен, огляньте його та переконайтесь у його придатності, перевірте наявність весел, кочетів, черпака для відливу води, рятувальних засобів (рятувальне коло, рятувальний жилет).
2. Посадку у човен проводьте обережно, ступаючи на середину настилу. Сідайте на лавку рівномірно. Не можна сідати на борт човна.
3. Той, хто знаходиться за веслами, повинен пам’ятати про відповідальність, уважно дивитись вперед і не допускати зіткнень з перешкодами та іншими човнами.
4. Якщо човен перевернувся, в першу чергу надайте допомогу тим, хто не вміє плавати, утримуючись за борти човна, кличте на допомогу і загальними зусиллями штовхайте човен до берега або на мілину.
Заборонено:
1. Перевантажувати човен понад встановлену норму.
2. Перетинати курси катерів, близько підходити до них.
3. Пересідати на воді з одного човна на інший, переходити в човні з місця на місце, розкачувати човен.
4. Користуватися човном особам в нетверезому стані, а також дітям до 14 років без супроводу дорослих.
5. Особи, які не вміють плавати, повинні сідати у човен, надівши на себе рятувальний жилет (пояс).
Організатори святкових заходів та власники водних об’єктів персонально відповідають за охорону життя людей, їх безпеку та забезпечують роботу відомчих рятувальних постів.
Про всі нещасні випадки на воді телефонуйте до ГУ ДСНС у Хмельницькій області: +38 (0382) 69-91-17.