26 причин любити Україну за версією 0382.ua

Втаємо з Днем Незалежності України!

З нагоди свята, редакція сайту 0382.ua підготувала власний перелік причин, чому варто любити Україну. Здебільшого, це збірні образи та поняття, оскільки ми усвідомлюємо, що у нашій країні є мільйон причин її любити! Пропонуємо ознайомитися з нашою добіркою нижче.

1. Бунтарський дух

У кожному українцю живе дрібка анархії - згадаймо лишень войовничих козаків, або повстанців ОУН - УПА, навіть серед радянської армії також можна було знайти багатьох українців, які допомагали землякам. І звісно ж, бунтарський дух проглядається у сьогоденні - на подіях Революції Гідності та у наших захисниках на Сході.

2. Через терни - до зірок

Сила духу допомагає багатьом українцям досягати своєї цілі, при цьому подолавши низку перешкод. Один з доказів - таки прийнятий Верховною Радою Української РСР 24 серпня 1991 року Акт проголошення незалежності України, який підтримав народ на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року.

3. Багата культура

Наші традиції, пісні (ліричні й обрядові - колядки, щедрівки, гаївки), звичаї та етнічний одяг, писанки, стрибки через ватру та багато-багато іншого складають українську спадщину, добре відому кожному українцеві ще з дитинства. Кожен елемент має свою містику та змушує любити Україну ще більше!

4. Тризуб і гривня

Мало яка країна може похвалитися наявністю тисячолітніх національних символів. Мова, звісно ж, про Державний Герб України (Тризуб) та національну валюту (гривню). Історія Тризуба та гривні починається ще за часів Київської Русі, коли цей герб був символом князівського роду, а гривнею розраховувались (це була мідяна, а потім срібна монета).

5. Народні орнаменти

Усі слов’яни можуть похвалитися наявністю вишиваного одягу та писанок, але у кожного народу вони відрізняються як за виглядом, так і за значенням. За історичними джерелами, перші вишивки з’явилися у ІІ столітті до нашої ери. Кожна етнічна земля України мала свої типові орнаменти та кольори, також налічується понад 100 технічних прийомів вишивання.

Читайте також:День незалежності 2018: афіша заходів у Хмельницькому

6. Природне багатство

Кожен куточок України має неповторну природу - Карпати, Дніпро, Шацькі озера, Крим, Чорне та Азовське море - це все зелене багатство країни. В Україні також є місця, визначені самими українцями у 2007 році як природні чуда - це РЛП “Гранітно-степове Побужжя”, Дністровський каньйон, Мармурова печера, НПР “Подільські Товтри, Біосферний заповідник “Асканія-Нова”, озера Світязь та Синевир.

7. Літаки “Руслан” та “Мрія”

Українська інженерія - це ще один приклад пишатися країною! Яскраві зразки - це найбільші та найпотужніші літаки - Ан-225 “Мрія” (“Козак”) та Ан-124 “Руслан” (“Condor”). Обидва літаки створені у 1980-х роках київським авіабудівним концерном “Антонов”. Літак “Мрія” до всього, є найважчим літаком у світі, має 240 рекордів, за які був внесений 2004 року до Книги рекордів Гіннесса. Відстань, яку здолав літак братів Райт, під час першого польоту, менша за розмір вантажного відсіку “Мрії”.

8. Українська архітектура

У кожному куточку нашої країни, навіть у маленькому селі, можна знайти якийсь об’єкт архітектурної спадщини зі своєю історією. У багатьох містах збереглися фортифікаційні споруди - Підгорецький, Олеський замок, замок Паланок та багато інших. Кожен населений пункт має свої неймовірні храмові споруди. По суті, кожна історична доба, починаючи від княжих часів принесла нашій країні немало архітектурних споруд, які зараз є визначними пам’ятками.

9. Дерев’яні церкви

Окремо слід відзначити таке унікальне явище в Україні, як спорудження дерев’яних церков. У 2013 році до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО потрапило аж 16 таких споруд з України. Це, до прикладу, Церква Пресвятої Трійці у Жовкві (1720 р.), Церква святого Юрія у Дрогобичі (17 ст.), Церква Зішестя Святого Духа у Рогатині (16 ст.).

10. Громадянське суспільство

Що би там хто не казав, а в українців завжди було прийнято радитись між собою та дослухатись до думки громади. Так, ще з часів Київської Русі існує таке явище як народне віче, згодом у перелік додалася Козацька рада. Сюди ж можемо віднести діяльність різноманітних студентських братств, які були рушієм різних громадських подій - братські школи 18 ст., “Руська трійця”, “Братство тарасівців”, “Таємний університет у Львові”, “Пласт” тощо.

Читайте також:З 1 вересня у Хмельницькому дорожчає проїзд у транспорті – до 6 гривень

11. Міфологія

Пантеон українських богів та чарівних істот - неймовірно багатий та цікавий: починаючи від прадавніх батьків усіх богів - Рода з Рожаницею і до дрібних істот на кшталт чугайстра та перелесника. Звісно, що не обов’язково їм поклонятися, але українські міфи можуть слугувати невичерпним джерелом для творчості.

12. Сім історико-архітектурних чудес України

Десять років тому відбулась Всеукраїнська акція, у межах якої українці визначили історичні та архітектурні пам’ятки, що можуть позмагатися зі світовими перлинами. Це - НІАЗ «Кам’янець», Києво-Печерська Лавра, ДІАЗ «Хотинська фортеця», Національний дендрологічний парк «Софіївка», Херсонес Таврійський, Софія Київська та Національний заповідник-острів «Хортиця».

13. Освіченість громадян

Конституція України, стаття 53 передбачає, що кожен громадянин має право на освіту. В Україні є багато якісних вищих навчальних закладів, деякі з них налічують по кілька століть. Так, одними з перших університетів є: Острозька слов'яно-греко-латинська академія (перша офіційно зареєстрована діяльність у 1576 році), Києво-Могилянська академія (1659), Львівський національний університет імені Івана Франка (1661), Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна (1804).

14. Небесна Сотня

Під час подій Революції Гідності у лютому 2014 року загинула сотня протестувальників, яких тепер називають Небесною Сотнею. Саме ці криваві дні розстрілу Героїв стали переломними на Майдані, а загиблі за Україну стали Героями й духовними натхненниками для багатьох українців.

15. Григорій Сковорода

В Україні були, є і будуть талановиті постаті, які з часом стають провідниками нації - усіх і не згадаєш. Але є окремі особистості, на яких хотілось би закцентувати увагу. Одним із таких людей є мандрівний поет і філософ зі Слобожанщини - Григорій Скоровода. Дослідники стверджують, що Сковорода стоїть біля витоків української духовності, зробив значний вплив як на плеяду видатних українських письменників та поетів (Т. Шевченко, П. Тичина, М. Хвильовий, Л. Костенко, М. Вінграновський), так і на європейських філософів та письменників (К. Поппер, І. Кант, М. Гайдеґґер, П. Коельйо, М. Булгаков та ін.).

Читайте також:Історичний стяг можна побачити у Хмельницькій міській раді

16. Богдан Хмельницький

Український військовий, політичний та державний діяч Богдан Хмельницький не лише став першим титулованим гетьманом, але й намагався розбудувати незалежну українську державу. Сприяв відновленню українських церков, зокрема, за його сприяння позолотили верх церкви Архистратига Михаїла у Києві.

17. Андрей Шептицький

Для українського народу та УГКЦ багато зробив Митрополит Андрей Шептицький (1865 - 1944; мирське ім’я Роман Марія Александер Шептицький). За життєву мудрість та духовні настанови, отримав багато народних імен - Український Мойсей, Духовний будівничий, Провідник української нації, Великий митрополит. Мав титул графа, спонсорував українські культурні, просвітницькі товариства, заснував Національний музей у Львові, сприяв відкриттю кооперативів, був депутатом Віденського парламенту й Галицького сейму.

18. Наталія Полонська-Василенко

Мало хто знає, але наприкінці 19 століття у Харкові народилась видатна жінка, яка згодом стала знаним істориком та археологом. Наталія Полонська-Василенко є авторкою майже 200 наукових праць, що стосуються історії Запоріжжя й Південної України, які стали джерелом розвитку української історичної науки.

19. Оксана Забужко

Знакові для України постаті існують і нині, зокрема, це українська письменниця, поетеса та інтелектуалка Оксана Забужко. Народжена у сім’ї шістдесятників з давніми історичними традиціями, вона перейнялася ідеями національної ідентичності, що відображено у її подальшій творчості - роман “Музей покинутих секретів”, “Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій”, “Шевченків міф України” та ін.


20. Спортивні досягнення

Українці завжди могли похвалитися неймовірними досягненнями у різних видах спорту та перемогами на численних змаганнях європейського і світового рівня. Згадаймо лише основні з них: 1993 року легкоатлет Сергій Бубка встановив світовий рекорд зі стрибком вище 6 метрів; у 1994-му українці вперше командно виступили на зимових Олімпійських іграх та здобули “золото” у фігурному катанні (Оксана Баял). Олімпійській зірці, плавчині Яні Клочковій вдалося завоювати аж чотири золотих та одну срібну медаль. 2002 року Руслан Пономарьов став наймолодшим чемпіоном світу з шахів (19 років), а 2015 року стриянка Марія Музичук стала чемпіонкою світу серед жінок.

Читайте також: Обмеження руху транспорту центральними вулицями Хмельницького 23 і 24 серпня

Не забуваймо й про “Золотий м’яч” футболіста Андрія Шевченка 2004 року, а також кубок УЄФА, який виграв донецький ФК “Шахтар” 2009 року і про проведення чемпіонату по футболу Євро-2012. Свого часу братам Володимиру та Віталію Кличкам вдалося отримати усі чотири пояси чемпіона світу у важкій вазі.

21. Наукові досягнення

Багата Україна й на наукові уми у різних сферах. Так, 1997 року в космос полетів перший українець - Леонід Каденюк. 1996 року українці викупили в британців станцію в Антарктиді та назвали її на честь Академіка Вернадського, куди й досі відбуваються полярні експедиції. Окрім цього, є багато винаходів світового рівня, що належать українцям, так київський аіваконструктор Ігор Сікорський у 1930-х роках винайшов гелікоптер, У 1957-му році уродженець Житомира Сергій Корольов запустив на орбіту перший штучний супутник Землі. 2011 року фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї.

22. Українська залізниця

1825 року англійські інженери Джеймс Ватт і Джордж Стефенсон винайшли залізницю, а за 15 років її перші аналоги з’явилися на території сучасної України. А вже у 1850-х роках в Австро-Угорській імперії почали реалізовувати “Галицьку залізницю імені Карла Людвіга”. 1861 року з’явилося перше українське сполучення Львів - Перемишль. Пізніше інтенсивна розбудова колій захопила Донбас та Придніпров’я. Станом на нині, мережа залізниці поділяється на шість напрямків: Південно-Західну, Львівську, Південну, Донецьку, Придніпровську та Одеську.

23. Українська гостинність

Про гостинність справжніх українців ходять легенди по світу, адже хороші господарі будь-якому гостеві завжди раді, намагаються добре нагодувати та розважити. А якщо подія планується заздалегідь, то до зустрічі приводять до ладу помешкання, виставляють гарний посуд та смачні страви. В гостях відзначають найважливіші події в родині - Дні народжнння, весілля, хрестини та навіть поминки.

24. Українська ніч

“Чи знаєте ви українську ніч? О, ви не знаєте української ночі. Вдивіться у неї: з середини неба дивиться місяць. Безмежний небесний намет напнувся, розгорнувся ще неосяжніше. Горить і дихає він. Земля вся в срібному сяйві; і чудове повітря, прохолодно-задушливе, і повне ласкавості, і рухає океан пахощів. Божественна ніч! Чарівна ніч! Непорушно, натхненно стали ліси, повні темряви, і величну тінь кинули від себе. Тихі й спокійні ці ставки; холод і пітьма їхніх вод оточені темно-зеленими стінами садів. Незаймані зарості черемхи й черешень боязко простягли своє коріння до студених вод і зрідка лопотять листом, немов сердячись і гніваючись, коли прекрасний бурлака — нічний вітер, підкравшись умить, цілує їх. Усе кругом спить”, - так влучно описав Микола Гоголь ночі над Україною.

25. Свобода слова

Українці полюбляють висловлювати свої думки вільно та відкрито. Інколи це може бути “міцне” слівце, прикрашене кількома епітетами, а може бути й науковий твір сучасника. Українці поважають свободу слова та усіляко її підтримують. Наприклад, провідною темою Book Forum 2018 є “Ринок Свободи”.

26-та причина

Це Ви, шановний читачу. Кожен із понад 40 мільйонів українців є причиною, щоб любити нашу країну, адже насамперед люди та їхні діяння роблять Україну кращою з кожним днем!