Традиції занурюватися в ополонку – Йордань – на Водохреща у січні знають, напевно, всі жителі нашої країни. Але чи знаєте ви про те, що це за свято, яку мету несе традиційне купання, коли святкуватиметься Хрещення у 2019 році? Про велике православне свято і його традиціях – в статті.
Офіційний вихідний
Водохреща – один з небагатьох великих свят, які мають фіксовану. Щорічно святкується 19 січня (за старим стилем – 6 січня), офіційним вихідним днем в нашій країні не є.
У 2019 році Хрещення випадає на суботу, 19 січня, а значить, на свято ми будемо відпочивати. У цей день з метою безпечного купання й охорони життя людей вже традиційно на правому березі річки Південний Буг, поблизу аварійно-рятувальної станції (пров. Човновий, 11) та дитячо-юнацької спортивної школи №3 «Спартак» буде облаштовано 4 місця для купання. Крім цього, зануритися в ополонку можна буде й на лівому березі річки.
Біблійна історія
Назв у цього свята багато – Водокреща, Богоявлення, Йордан, Іорданів день, Водокрест. Як бачимо, всі вони так чи інакше відображають біблійну подія, що поклала початок свята – занурення у воду річки Йордан Сина Божого, його Хрещення.
Сама новозавітна історія появи свята описана в Євангелії. Іоанн Хреститель проводив в річці Йордан обряд хрещення над людьми. Коли Ісус зайшов у воду, щоб охреститися, до Нього на плече сів голуб – земне втілення Духа Святого, а з небес почувся Голос, вимовив «Ти Син Мій Улюблений, у Тобі Моє благовоління!» Так підтвердилося Божественне походження Христа.
Хрещення або занурення у воду – обряд дуже і дуже древній, що виник задовго за появи християнства. Спочатку здійснювати ритуальне обмивання необхідно було після скоєння гріха – вода, особливо проточна, річкова, змивала скверну. І обряд, що проводиться Іоанном Хрестителем, якраз і був таким – очисним. Заходити у воду випливало зі словами покаяння, з бажанням очиститися від скоєних гріхів. Після хрещення Ісуса обряд поміняв своє значення – тепер він повністю очищає душу людини, рятує і підносить її, знімає з неї первородний гріх. Хрещення – символ вступу в нове життя, символ нового народження.
Свята вода
За переказами, в ніч напередодні свята вода набуває особливу силу – вона стає цілющою, даруючи здоров'я та очищаючи від скверни, пристріту, злих помислів та бажань. На цьому віруванні та започатковано традицію купання в ополонці – Йордані. У містах, розташованих уздовж річок і озер, перед святом в льоду прорубается ополонка, часто у формі православного хреста. Потім представник церкви освячує воду. І при допомозі міської влади і церкви на цьому місці організовується «купання» — всі бажаючі можуть зайти у воду і тричі зануритися з головою, просячи при цьому благословення.
Увага: не рекомендується влаштовувати водохресні купання у невстановлених місцях! Перед тим, як робити ополонку, лід і річкове дно досліджуються фахівцями; під час ритуальних обмивань поруч організовано чергування лікарів ШМД і рятувальників. Шок від різкого температурного «удару» може виявитися занадто сильним для організму, тому присутність лікарів необхідно!
Традиція пити водохресну воду, вмиватися нею і обмивати дітей зберігається і сьогодні. Набрати води на свято і зберігати її вдома протягом року, аж до наступного січня – річ звичайна для більшості віруючих сьогодні.
Побутувало повір'я, що в саму глуху годину в ніч на Водохреща вся вода у морях, річках, озерах, навіть океанах завмирала, зупинялася на єдину мить. І в цей момент ставала абсолютно прозорою, чистою і прозорою як сльоза. Після цього вода і набувала свої цілющі властивості – її пили, нею вмивалися, напували худобу, поливали домашні рослини.
Водокреща: народні традиції
Свято завершує Святки, а тому всі святочні традиції в цей вечір особливо сильні. Востаннє влаштовувалася коляди, гуляння, застілля, а після Хрещення до Масляної наставав час весільних змов.
«Раз на водохресний вечір дівчата ворожили» — ці терміни знайомі нам всім зі школи. І дійсно – ворожіння у святковий вечір давно набуло особливої популярності. І не важливо, наскільки сильно ви вірите в уміння карт, свічкового воску або сухих лучини передбачати долю – гадати в ніч з п'ятниці на суботу на Водохреща 2019 треба неодмінно!
У святкову ніч, за повір'ям, відкривалися небеса. Кожне слово, кожна прохання, молитва про найважливіше, найпотаємніше доходила до Бога. Збувалися загадані бажання – щирі, самі гарячі.