У "Нафтогазі" пояснили, чому затягуються терміни ринку добового балансування газу
Глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв пропонує створити єдину базу споживачів природного газу з доступом до неї всіх учасників ринку.
"Є єдиний варіант, який вважаю правильним: генерування кодів споживачів повинна здійснювати держкомпанія "Укртрансгаз", в якій має бути єдина база. База даних має бути доступною всім учасникам ринку, вона має бути відкритою. Тоді невеликі споживачі зможуть вільно переходити від одного постачальника до іншого", – сказав Коболєв в ефірі одного з телеканалів.
За його словами, створенню такої бази на сьогодні противляться облгази.
"Це невигідно монополістам-облгазам, які зараз тримають цих споживачів, не розкривають нікому їхні реальні коди, шантажуючи їх відключенням, якщо вони спробують перейти до іншого постачальника", - зазначив Коболєв.
Коболєв нагадав, що відсутність повного і коректного переліку споживачів затягує терміни запуску ринку добового балансування газу, в останній раз перенесеного з 1 грудня 2018 року на 1 березня 2019 року.
"Без його перевірки і без того, що цей перелік буде завантажений до центральної бази "Укртрансгазу", ми не можемо гарантувати, що у всіх споживачів буде газ. Облгази не подали до цієї бази всіх споживачів. Наприклад, близько сотні клієнтів "Нафтогазу", а це теплова генерація, в цій базі було відсутнє. Якби запустили систему працювати з 1 грудня, то всі клієнти, яких в базі немає, просто не змогли б отримати газ, їх би відключили", – зазначив глава "Нафтогазу".
Як повідомлялося, раніше НКРЕКУ вже двічі відкладала перехід на добове балансування газу: спочатку з 1 серпня на 1 жовтня, а потім – на 1 грудня 2018 року. "Укртрансгаз" як оператор ГТС має провести тестування інформаційної платформи для добового балансування, її доопрацювання. У свою чергу обл- і міськгази мають забезпечити наповнення системи даними споживачів, проте так і не виконали в повному обсязі свої зобов'язання.
Балансування газової системи – це встановлення й усунення різниці між об’ємами газу, які надійшли в неї через точки входу і відібраними з неї через точки виходу. Балансування проводиться адресно, з урахуванням даних споживання всіх постачальників і споживачів газу.
Нагадаємо, в Україні почала реалізовуватися реформа ринку електроенергії. З 1 січня 2018 року функції постачальника і продавця електроенергії розділені між двома компаніями. Через це платіжки за світло виглядатимуть по-новому - замість одного рахунку в квитанції будуть два окремі рядки. Оновлені платіжки українці отримають в лютому.