Дадуть освіту і допоможуть розпочати бізнес: в Раді хочуть повернути заробітчан до України

Фото: Roman Pilipey/архів "Сьогодні".

Соціальна допомога та перспективи в Україні. До парламенту внесли проект закону про захист трудових мігрантів

В Україні хочуть створити нове відомство. Воно займатиметься тільки заробітчанами: допомагатиме трудовим мігрантам знайти легальну роботу за кордоном і консультуватиме з будь-яких питань. Але його головна мета – повернути трудових мігрантів до країни. Про це йдеться в зареєстрованому у Раді законопроекті № 10383. У тому, що може змінитися для заробітчан, розбирався сайт "Сьогодні".

Відібрали паспорт і змушували відпрацьовувати

Володимир приїхав до Варшави з Івано-Франківська восени минулого року. Там через кума він знайшов роботу в таксі. Роботодавець дав чоловікові авто, карту на пальне, житло і смартфон з акаунтом в Uber. Оформити офіційно пообіцяли пізніше. Всі гроші автоматично перераховувалися на рахунок роботодавця. Однак через деякий час до українця з'явилися претензії. Роботодавець заявив, що той погано працює і за ним тепер числиться борг, який треба відпрацювати.Ще деякий час заробітчанин трудився, але потім попросився з'їздити додому – взяти теплі речі і зробити робочу візу, оскільки термін перебування за безвізом добігав кінця. На це поляк попросив паспорт, щоб перевірити дати в'їзду. Але документ не віддав, а поклав до кишені і сказав, що віддасть його, коли той відпрацює 500 доларів. І запропонував українцеві попрацювати на будівництві.

Володимир вирішив звернутися за допомогою в посольство. Там у нього попросили 50 доларів за оформлення "посвідчення особи для повернення до України" та фотографії. Але на той момент в українця було тільки 20 злотих (5 дол.). Тому допомогу довелося шукати в інтернеті.

Так чоловік вийшов на профспілку "Трудова солідарність". Організація дала українцеві грошей на їжу і допомогла звернутися до поліції. У Варшавському відділенні заяву не прийняли, оскільки його роботодавець перебував в передмісті і заяву треба було подавати там. У Володимира залишався робочий автомобіль, в якому він спав. Вранці голова профспілки з заробітчанином пішли до потрібного відділення поліції. Чоловіка допитали, дали статус потерпілого і звільнили.

А коли Володимир повторно прийшов до відділку взяти папери про те, що проходить у справі як потерпілий, поліцейський відповів: "Так відроби, чого ти сюди ходиш".

Тоді профспілка підключила журналістів і через півгодини йому видали потрібні папери. Однак справою ніхто в правоохоронних органах так і не займався. У поліції говорили: прийди завтра, потім "знову завтра", потім "в понеділок. Але Володимиру продовжувало "везти": профспілка залучила до справи польських журналістів, а чоловік отримав можливість ночувати в машині на стоянці під поліцейською дільницею.

Українська профспілка разом з польськими журналістами та громадськими діячами давали гроші на їжу, на кілька днів заробітчанина поселили до хостела. Весь цей час роботодавець відмовлявся спілкуватися з профспілкою і слав українцеві загрози. Однак завдяки тиску профспілки і журналістів паспорт вдалося повернути.

"Людина змогла повернутися до Україну, але роботодавець відповідальності не поніс. Там (в Польщі – Ред.) теж є корупція і розвинене кришування експлуататорів заробітчан", – розповів Віталій Махинько, голова профспілки заробітчан "Трудова солідарність".

"Єдине вікно" для заробітчан

Проект № 10383 вносить зміни до закон "Про зовнішню трудову міграцію". Для заробітчан хочуть створити новий орган, який працюватиме за принципом "єдиного вікна", де трудові мігранти зможуть знайти легальну роботу або отримати правову консультацію.Цей же орган підтримуватиме зв'язок із заробітчанами за кордоном, займатиметься зв'язками з іноземними властями, підписуватиме договори про співпрацю і соцзахист українців.

Орган, який би займався трудовими мігрантами, потрібен, вважає Віталій Махинько. Але для початку треба, щоб запрацювали існуючі органи. Так, Мінсоцполітики займається ліцензуванням, Міністерство закордонних справ – захистом українців за кордоном, Служба зовнішньої розвідки – боротьбою з нелегальними каналами міграції...

"У нас є законодавство і органи, за якими закріплені функції. Де гарантії, що новий орган виконуватиме свої функції? Якщо і створювати нову структуру, то як координаційний центр між існуючими, і вже на його базі розробляти пропозиції. Люди, які готували законопроект, зовсім не орієнтуються в міграційній політиці. Це третя або четверта ініціатива, і все написані без розуміння ситуації. Автори не розуміють ні українського законодавства, ні тих країн, де зосереджені заробітчани, ні того, від чого захищати робітників", – коментує Віталій Махинько.

Одне із завдань цього органу – повернути заробітчан назад до країни. Зокрема, створивши можливість почати бізнес в Україні.Нововведення торкнуться і посередників з працевлаштування. Новий орган видаватиме ліцензії для такої діяльності і контролюватиме його роботу.У проекті закону йдеться і про те, що держава забезпечуватиме заробітчан пенсіями з приватних фондів і робити все, щоб уникнути подвійного оподаткування доходів. Як це втілюватиметься, в законопроекті не описано.Освіті в проекті приділена особлива увага. Так, заробітчани та їхні діти, які перебувають за кордоном, повинні отримувати українську освіту. Навчання може бути дистанційним або на базі іноземних вузів в екстреній формі. Цим повинне буде зайнятися Міносвіти спільно з новим органом. Насамперед держпідтримка освіти стосується отримання повної загальної середньої освіти за українськими стандартами для дітей мігрантів. Все це повинно фінансуватися з держбюджету.

Ліцензії для посередників

Посередників з пошуку роботи притиснуть. Нещодавно в парламенті зареєстрували ще один законопроект № 10272 – він заборонить агентствам брати гроші за працевлаштування. Таким чином депутати хочуть очистити ринок від шахраїв і спростити пошуки роботи українцям.Законопроект № 10272 пропонує три зміни:

заборонити компаніям з працевлаштування за кордоном брати гроші з претендента за влаштування на роботу; ввести відповідальність за порушення заборони; спростити працевлаштування іноземців в Україні.

Платитиме агентству за співробітника роботодавець. Подібні компанії повинні отримувати прибуток від іноземних роботодавців, для яких вони рекрутують персонал. Подібна система працює в багатьох розвинених країнах світу, і саме безкоштовність працевлаштування зупинить хвилю шахрайства, яка зростає разом з кількістю трудових мігрантів, які їдуть за кордон, йдеться в пояснювальній до законопроекту.Посередницькі фірми штрафуватимуть, якщо вони порушать заборону брати оплату. Штраф немаленький – від 34 тис. до 51 тис. гривень.Нагадаємо, раніше "Сьогодні" розповідали, як інвестиції українських заробітчан помітні в їх рідних селах.