Про впровадження безготівкового проїзду в громадському транспорті місцева влада почала говорити ще 2016 року, однак тоді це здійснити не дозволяло законодавство.
Вже у січні 2017 року парламентарі ухвалили закон, який відкрив дорогу для електронних квитків у громадському транспорті. Після цього систему поступово запровадили у Києві, Житомирі, Сумах, Дніпрі, Херсоні, Черкасах, Львові, Тернополі, Чернігові та навіть не обласному центрі Мукачево. Процес із введенням її у Хмельницькому затягнувся на роки.
Спочатку в кондукторів хмельницьких тролейбусів у липні 2017-го “озброїли” валідаторами. Прилади не мають нічого спільного з введенням безготівкового проїзду, адже кошти кондукторам все одно доводилося давати “на руки”. Закуплені 85 валідаторів вартістю понад мільйон гривень, за словами керівництва ХКП “Електротранс”, допомогли побачити реальний пасажиропотік в тролейбусах та систематизувати видачу квитків.
Майже одночасно із запровадженням валідаторів “Електротранс” все-таки зробив перший крок до переходу на безготівковий проїзд. Разом з ПриватБанком комунальники відкрили можливість купівлі квитка з допомогою сервісу Privat24. Наліпки з QR-кодами, які можна сканувати з допомогою смартфона замість оплати кондуктору, за словами місцевої влади виправдали очікування, адже стали зручним способом оплати для молоді. Наступних кроків хмельничанам довелося чекати понад рік.
Конкурс однієї компанії
Лише у серпні 2018 року, виконком Хмельницької міської ради зробив ще один крок для реалізації ідеї безготівкового проїзду. На засіданні все ж проголосували за впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду. Одразу ж міська рада оголосила конкурс з визначення єдиного оператора на впровадження цієї системи.
Конкурс провели у вересні і участь в ньому взяла одеська компанія ТОВ “Герц”. Після нетривалих дискусій право на впровадження е-квитків у громадському транспорті Хмельницького віддали одеситам, за проголосували 7 з 11 членів комітету.
Що відомо про переможця конкурсу ТОВ “Герц”.
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, компанія ТОВ "Герц" заснована 19 років тому в Одесі. Її засновниками є Підприємство з іноземними інвестиціями у ТОВ "Аверс" і одесит Дмитро Нікітін. Кінцевий бенефіціар - також мешканець Одеси Костянтин Ткач, а керівником значиться Анатолій Пеголко. Видання “Наші гроші” переконує, що через одеську фірму “Герц” проходить левова частка комунальних платежів одеситів.
Нікітін і Ткач є співвласниками ще низки одеських компаній, а їхній успіх в бізнесі місцеві журналісти пов’язують з дружбою із мером Одеси Геннадієм Трухановим. За версією агентства "Одеса Медіа", Ткач і Нікітін входять в 100 найвпливовіших одеситів.
В системі Zакупівлі зазначається, що за 10 років ТОВ "Герц" за результатами тендерів уклало 34 угоди загальною вартістю 89,8 млн гривень.
“Побічний ефект” контракту та коли чекати е-квиток у Хмельницькому
В компанії пообіцяли реалізувати проєкт з впровадженням е-квитка у чотири етапи. Згідно з планом, займе це майже два роки (600 днів від вересня 2018-го).