Служба спрямовує свою діяльність на забезпечення безумовного виконання законодавства України з питань подолання бездоглядності дітей, попередження злочинності серед них.
Особлива увага надається профілактичній роботі з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах, їхніми батьками, захисту прав та інтересів дітей.
З метою постійного контролю та профілактичної роботи з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах, в службі створено електронний банк даних. Станом на 1 грудня 2019 року на обліку в службі перебувають:
- 42 - які опинились у складних життєвих обставинах, чиї батьки ухиляються від виховання дітей;
- 2 - які зазнали насильства.
У ІІ півріччі 2019 року виконавчий комітет прийняв 7 рішень про призначення опіки (піклування) над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування; 19 – про надання дітям статусу; 2 – про втрату статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування; 13 - із надання дозволів на здійснення правочинів щодо відчуження нерухомого майна, співвласниками або користувачами якого є малолітні (неповнолітні) діти, 11 - про відмову в реалізації арештованого майна, право користування чи власності на яке мають діти, 1 – про відмову в наданні дитині повної цивільної дієздатності, 5 - про встановлення опіки над майном дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування 2 рішення про реєстрацію народження покинутих у закладах охорони здоров’я дітей, 11 – про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України; 15 – щодо надання дітям статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, 1 – про способи участі батьків у вихованні дітей, місце та час їх спілкування, 1 – про визначення місця проживання дитини з одним із батьків; 1 - про утворення комісії з використання у 2019 році субвенції з державного бюджету на забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
Протягом півріччя надано дозволи 102 законним представникам та неповнолітнім на відчуження майна, яке належить дітям чи право користування яким вони мають, за умови гарантування збереження права дітей на житло. Здійснюється контроль за виконанням умов органу опіки та піклування.
Протягом звітного періоду організовано 25 профілактичних рейдів ("Діти вулиці", "Вокзал", "Підліток"), відвідано 176 сімей. Ініційовано 52 притягнення до адміністративної відповідальності батьків та осіб, що їх замінюють, за неналежне виконання батьківських обов'язків. Передано в Хмельницький міськрайонний суд 3 позови органу опіки та піклування щодо позбавлення батьківських прав. Протягом звітного періоду суд прийняв рішення про позбавлення батьківських прав 10 батьків стосовно 11 дітей.
У вересні-жовтні 2019 року проведено Всеукраїнський профілактичний захід «Урок». Надано методичні рекомендації у всіх навчальних закладах на території міста.
Статуси дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, надаються своєчасно, зразу після формування пакетів документів. Так, протягом 2019 року надано статус 32 дітям. Функціонує електронна база даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, де внесено повну інформацію про особисті дані дітей, їх статус, наявність родичів, майна, житла, охоплення навчанням, характеристики дітей, проходження медоглядів двічі на рік, інформація про законних представників тощо. База даних постійно доповнюється оновленою інформацією. На обліку 47 дітей-сиріт та 76 дітей, позбавлених батьківського піклування.
Протягом звітного періоду підготовлено висновки про доцільність усиновлення 33 дітей (суд прийняв рішення про усиновлення цих дітей), під опіку та піклування влаштовано 8 дітей.
Отримано 9 повідомлень з організацій та від громадян про вчинення насильства в сім'ї. Вжито заходів термінового реагування.
П.п. 8. На обліку в службі перебуває 47 дітей-сиріт: під опікою, піклуванням громадян - 40, тимчасово влаштована до родичів – 1, на повному державному утриманні у внз - 2, у дитячому будинку сімейного типу - 4; а також 76 дітей, позбавлених батьківського піклування: під опікою громадян - 53; у дитячому будинку сімейного типу - 1, прийомних сім'ях - 2, на повному державному утриманні у внз – 1, у будинках для інвалідів - 3, у комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини» - 3, у дитячому будинку Хмельницької обласної ради - 13, у Хмельницькій санаторній школі із збереженням у складі закладу освіти інтернату з цілодобовим повним утриманням учнів (вихованців) - 1.
У м. Хмельницькому функціонує один дитячий будинок сімейного типу (в ньому виховуються 3 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування) і дві прийомні сім'ї (у них виховуються 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування).
Протягом звітного періоду прийнято рішення про всиновлення 9 дітей громадянами України, 8 - іноземними громадянами.
Всі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, користуються пільгами. У місті в сім׳ях опікунів і піклувальників проживають 116 дітей вищеназваних категорій. Держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.
На виконання Комплексної програми "Піклування" в м. Хмельницькому надається грошова допомога на забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які знаходяться під опікою та піклуванням, шкільною та спортивною формами. Також надається грошова допомога дітям названих категорій на кишенькові витрати.
Діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, двічі на рік проходять обов'язкове комплексне медичне обстеження.
Особам зазначених категорій, яким виповнюється 18 років, забезпечується виплата одноразової допомоги в розмірі 1810 грн. Так, у 2019 році 15 осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали ці кошти.
П.п. 9. Діти-сироти користуються державними пільгами: безкоштовний проїзд у міському транспорті (на підставі єдиного квитка), безкоштовне харчування в школах, першочергове забезпечення підручниками, безоплатне утримання в дошкільних навчальних закладів, відвідання культурно-розважальних заходів, забезпечення юридичними послугами, щорічне оздоровлення.
Діти вищеназваних категорій безкоштовно відвідують музеї, кінотеатри, культурні заходи.
Проведено заходи для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, до Дня знань.
17 грудня 2019 р. - заходи для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, до Дня Святого Миколая, новорічних та Різдвяних свят у театрі ляльок «Дивень» за сприяння міської жіночої ради, 18 грудня 2019 року - в дитячій школі мистецтв, де діти переглянули виставу та отримали солодкі подарунки, придбані за кошти з місцевого бюджету.
Ст. 34, п “б”, п.п. 2, 4. У ІІ півріччі 2019 влаштовано під опіку 12 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Протягом звітного періоду прийнято рішення про всиновлення 17 дітей.
Ст. 38, ч. 2, п.п. 1. На двадцять другій сесії міської ради від 20.12.2001 року прийняте рішення № 13 "Про створення служби у справах неповнолітніх та затвердження Положення про неї".
27.12.2007 року п'ятнадцятою сесією прийняте рішення № 11 "Про перейменування служби у справах неповнолітніх у службу у справах дітей, затвердження Положення про службу у справах дітей".
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.03.2009 року № 211 створено комісію з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Хмельницької міської ради та затверджено положення про неї.
Двічі на місяць проводяться засідання комісії з питань захисту прав дитини, на яких розглядаються питання участі батьків у вихованні дітей, захисту майнових інтересів дітей, встановлення соціального статусу дітей, реєстрації народження дітей, чиї батьки невідомі; позбавлення чи поновлення батьківських прав; вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини; встановлення і припинення опіки (піклування) тощо.
В ІІ півріччі 2019 року проведено 15 засідань, на яких розглянуто 280 питань:
- 106 питань про надання дозволів на здійснення правочинів щодо нерухомого майна, право власності чи користування яким мають неповнолітні, малолітні;
- 15 - про затвердження індивідуального плану соціального захисту дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування;
- 15 – про утворення міждисциплінарних команд для забезпечення, розроблення та виконання індивідуальних планів дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- 6 – щодо розгляду подань Центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді щодо надання соціальних послуг сім’ям;
- 14 – про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для тимчасового виїзду за межі України;
- 15 – про надання статусу дітей, які постраждали внаслідок воєнних дітей та військових конфліктів;
- 3 - щодо визначення місця проживання дитини;
- 22 - щодо підготовки висновків органу опіки та піклування про доцільність позбавлення осіб батьківських прав;
- 10 - щодо участі батьків у вихованні дітей;
- 7 - про призначення опікунів дітям;
- 22 - про стан виконання батьками їхніх обов’язків;
- 21 – щодо збереження майнових прав дітей;
- 33 – щодо соціального супроводу дітей;
- 1 – про реєстрацію народження покинутої дитини, батьки якої невідомі.
За інформацією служби у справах дітей