Поліцейські психологи поділились порадами щодо збереження психічного здоров’я

Щоб зберегти своє психічне здоров’я у наш непростий час, потрібно висипатися, збалансовано харчуватися і вести активний спосіб життя, - радять напередодні Всесвітнього дня психічного здоров’я психологи з сектору психологічного забезпечення УКЗ поліції Хмельницької області.

Всесвітній день психічного здоров’я відзначається щорічно 10 жовтня. Він створений за ініціативи ВООЗ, щоб привернути увагу до цієї проблеми та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.

Що мається на увазі під поняттям «психічне здоров’я» ми запитали у фахових психологів з сектору психологічного забезпечення поліції.

- Психічне здоров’я – це такий стан людини, при якому вона усвідомлює власні можливості, здатна справлятися з повсякденними життєвими труднощами, може ефективно працювати та приносити користь суспільству, - розповідає керівник сектору Віталій Манзяк. - Психічне здоров'я має першочергове значення для особистого благополуччя, підтримки здорових сімейних стосунків і здатності кожної окремої людини зробити внесок в життя суспільства. І повірте, фізичне здоров'я неможливе без психічного здоров'я.

Як свідчить прикра статистика, за останні роки загальний стан здоров'я населення України дедалі погіршується. Ситуація ускладнюється і одночасним погіршенням саме психічного стану здоров'я: за останніми даними близько 2-х мільйонів українців мають нервово-психічні розлади різної етіології. Зростає кількість психопатичних особистостей, a психічно врівноважені люди починають хворіти через те, що не знають дієвих механізмів збереження, зміцнення i відновлення психічного здоров'я в умовах постійних фізичних та інтелектуальних перевантажень, стресів, соціальних негараздів.

- Слід зазначити, що психологічні розлади не одразу проявляються суто на фізіологічному рівні, - розповідає поліцейський психолог Валентина Адамів. - Частіше все починається з банального пригнічення, безнадії, дратівливості, хронічної втоми, безсоння або сонливості, втрати концентрації, проблем зі сприйняттям позитивних подій. На біологічному рівні депресія пояснюється дисгармонією у хімічних процесах нашого організму. Окрім цього, є так званий гормон стресу – кортизон, який також відповідає за наше психічне здоров’я. У разі стресової ситуації ми можемо потрапити в стан тривоги. Завдяки нашому мозку в такому стані кортизон продукується дедалі частіше. У здорової людини є механізми зворотного зв’язку, який повертає кортизон до стандартного рівня. Але в людей із депресивними розладами концентрація «гормону стресу» залишається постійно підвищеною.

Тому слід знати, що всі люди потребують підтримки, участі, співчуття та любові. Ви не самотні! Поруч є завжди люди, які зрозуміють і допоможуть. Не соромтеся звертатися за допомогою! У разі потреби звертайтеся до фахівців – отримаєте індивідуальну, конфіденційну консультативну допомогу і підтримку.

Також візьміть до уваги 5 корисних звичок, для здорової психіки та поліпшення психічного здоров’я :

• Здоровий сон, режим дня та відпочинок.• Відмова від шкідливих звичок (паління, зловживання алкоголем, соцмережами в режимі 24/7).• Фізична активність та активність протягом дня.• Збалансоване харчування.• Піклуватися про себе та не ігнорувати причини поганого самопочуття та стресу.

Сектор комунікації поліції Хмельницької області