На 97 осіб збільшилася кількість ВІЛ-інфікованих на теренах Хмельницької області у 2020 році у порівнянні з минулим роком. Зараз на диспансерному обліку в області знаходиться 2200 осіб. Останнім часом ВІЛ/СНІД частіше діагностують у тих, хто міг ним заразитися статевим шляхом.
Про це Суспільному розповідав директор комунального підприємства "Хмельницький обласний центр профілактики та боротьби зі СНІД" Олександр Касяндрук.
Не називає своє ім’я хмельничанка, яка ось уже 23 роки хворіє на ВІЛ. Про 1997, переломний, за її словами рік згадує так: "Перша моя думка, коли дізналася про свій статус, булла - покінчити життя самогубством. Тому що я не розуміла, навіщо мені жити. Я розуміла, що скоро буде смерть, і смерть буде болісна. Тоді я лежала у лікарні, і тільки медики мене зупинили. Особливо один лікар, який тоді мені сказав - якщо буду вести здоровий спосіб життя, лікуватися, то зможу прожити ще не один рік".
Жінка додає, головне у цій хворобі - підтримка.
"Мене підтримали, хоча я дуже боялася сказати своїм родичам, що в мене така хвороба. Але потім усе ж прийшов той момент, коли мені треба було ім. зізнатися. І від мене не відвернулися. Дякую друзям, батькам, родичам, які мене тоді не відштовхнули", - розповідає хмельничанка, хвора на ВІЛ.
Кількість ВІЛ-інфікованих щороку збільшується, каже директор Хмельницького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Олександр Касяндрук. Додає - на облік щороку беруть близько двохсот людей. Проте цьогоріч карантин вніс свої корективи щодо виявлення ВІЛ- інфікованих.
"Цей рік, на жаль, не такий по якості виявлення пацієнтів. Це, в першу чергу, пов’язано із коронавірусом. Тому що зменшення транспорту, неможливість відвідування лікувального закладу призвели до того, що ми маємо менше виявлених та взятих на облік, але більше вперше виявлених у важкій стадії захворювання", - каже Олександр Касяндрук.
Усі аналізи та лікування ВІЛ-пацієнтів, за його словами, є безкоштовними.
"Кожен лікувальний заклад, кожний сімейний лікар зобов’язаний обстежити на ВІЛ того, хто цього бажає. Крім того, цей аналіз проводиться безкоштовно і, за бажанням пацієнта, анонімно. Можна не вказувати своє прізвище, просто спочатку отримати код, а потім за ним результат", - говорить Олександр Касяндрук.
Безкоштовно здати аналіз можна й у благодійній організації, яка працює із ВІЛ-інфікованими. Її відділення є і у Хмельницькому.
За словами виконавчої директорки Хмельницького обласного відділення благодійної організації "Мережа людей, які живуть із ВІЛ/СНІД" Оксани Драч, у них є тест-системи не лише для партнерів їхніх клієнтів, а й для усіх бажаючих.
"Будь-хто, хто мав ризиковану поведінку або підозрює, що міг заразитися, був у контакті з хворим, може до нас звернутися. Ми можемо його протестувати і вже за 15 хвилин надати результат. Крім того, багато тих, хто дізнався про свій ВІЛ-позитивний статус, звертаються до нас за допомогою, аби отримати емоційну підтримку. У нас є соціальний працівник та психолог, які можуть надати консультації. Далі ми скеровуємо пацієнтів до центру СНІДу, щоб вони вчасно розпочали лікування", - каже Оксана Драч.
Практикуюча психологиня Альона Маримонська додає: коли людина дізналася, що вона ВІЛ-інфікована, найперше, потрібно знайти якомога більше достовірної інформації про свою хворобу.
"Коли людина знає інформацію про свою хворобу, то вона розуміє, що попри існування певних проблем та обмежень, це не вирок. Я раджу своїм пацієнтам дізнаватися, хто як живе вже з цією хворобою, не боятися знайомитися. Людині дуже важко відкритися і комусь зізнатися у цьому. Але вона повинна зрозуміти, що відкрившись близьким та людям, які мають таку ж хворобу, вона буде не одна. Я переконую своїх клієнтів у тому, в чому сама упевнена - з ВІЛ можна достатньо комфортно далі жити", - каже психологиня.