Відповідальне батьківство - Служба у справах дітей Хмельницької міської ради

Служба у справах дітей Хмельницької міської ради виконує свої повноваження у багатьох сферах життєдіяльності, пов’язаної з захистом законних прав та інтересів дітей. Питання належного виховання дітей, досягнення порозуміння між батьками і дітьми, відповідальності батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків завжди є важливими й актуальними.

Одним із основних напрямків роботи відділу у справах дітей служби у справах дітей є виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах у зв’язку з ухиленням батьків від виконання батьківських обов’язків. У 2020 році проведено 58 профілактичних рейдів, спрямованих на попередження насильства в сім’ї, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень, здійсненню заходів щодо їх соціального захисту, в ході яких перевірено умови проживання дітей у 300 сім’ях. Внаслідок таких дій батьків спеціалісти служби виявлють у дітей відсутність сезонного одягу, взуття, засобів гігієни, наявність продуктів харчування в обмеженій кількості або їх відсутність взагалі, пропуски занять у школі без поважних причин, появу шкідливих звичок у підлітків, неналежні умови проживання: немає постільної білизни, безлад, відключені комунальні послуги до осель за борги, антисанітарні умови у житлі. Діти занедбані як за зовнішніми ознаками, так і педагогічно через низький батьківський потенціал їх рідних. Причиною таких наслідків життя дітей є алко- та наркозалежність батьків, психічні хвороби, їх небажання працевлаштовуватися для гідного матеріального забезпечення сім’ї.

За невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей передбачено притягнення батьків до різних видів юридичної відповідальності, а саме: адміністративної - ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, кримінальної - ст. 166 Кримінального кодексу України та сімейно-правової - ст. 164 Сімейного кодексу України. Службою у звітному періоді ініційовано перед правоохоронними органами 81 притягнення до адміністративної відповідальності батьків. Від органу опіки та піклування виконавчого комітету міської ради подано до Хмельницького міськрайонного суду 5 позовних заяв про позбавлення батьківських прав громадян стосовно дітей та 2 про відібрання дітей у батьків без позбавлення їх батьківських прав.

На облік служби у справах дітей міської ради у цьому році поставлено 26 дітей, які потрапили у складні життєві обставини через неналежне виконання батьківських обов’язків їх законними представниками. Утворені міждисциплінарні команди для організації соціального захисту цих дітей та розроблені індивідуальні плани з відповідними заходами для подолання складних життєвих обставин. Восьмеро дітей влаштовано до державних закладів, де вони проходили соціально-психологічну реабілітацію, медичне обстеження. Батькам треба обов’язково пам’ятати, що виховання та піклування про дітей - дуже відповідальна справа. Порозуміння між собою, взаємоповага один до одного, підтримка, самореалізація, баланс сімейного та особистого життя, змістовне дозвілля, спільна участь у вихованні дітей, рівний розподіл домашньої роботи створюють сімейне середовище, сприятливе для розвитку дітей, дотримання їх прав, формування гармонійних особистостей.

Законом України “Про охорону дитинства” визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Закон передбачає, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини. Відповідальність щодо виховання дітей покладена на обох батьків, незалежно від того проживають вони разом чи окремо, оскільки обов’язок здійснювати належне виховання та нагляд за дітьми є рівним для обох з них.

Обов’язки батьків висвітлені в ст. 150 Сімейного кодексу України, згідно з яким батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлутації батьками своєї дитини, фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Нехай кожна дитина буде огорнута турботою і любов’ю батьків.

За інформацією Служби у справах дітей
Хмельницької міської ради