Сергій Гамалій: Якщо ви хочете допомогти свої країні, підписуйте контракт та вступайте до Сил територіальної оборони

Практичні питання розбудови системи територіальної оборони області та першочергові завдання, які постають у цій сфері перед органами місцевого самоврядування, обговорили сьогодні в облдержадміністрації на спільній нараді, яку провів голова ОДА Сергій Гамалій.

До участі в розмові долучилися перший заступник голови ОДА Сергій Тюрін, голова обласної ради Віолета Лабазюк, командир Хмельницької бригади територіальної оборони підполковник Валентин Бігус, військовий комісар Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковник Костянтин Радченко, керівники окремих структурних підрозділів ОДА, очільники найбільших міських територіальних громад, керівники правоохоронних органів, військові, депутати обласної ради, представники ветеранської спільноти учасників АТО/ООС.

Як зауважив Сергій Гамалій, сьогодні, під час засідання депутатських комісій та на сесії обласної ради виникло багато питань щодо процесу формування підрозділів територіальної оборони в області. Це, за словами очільника області, говорить про важливість цієї роботи та необхідність налагодження ефективної комунікації між усіма учасниками, на які так чи інакше залучені до виконання завдань з розбудови тероборони. Серед ключових питань – матеріальне забезпечення та комплектування підрозділів ТрО, роз’яснювальна робота з населенням щодо порядку вступу на військову службу за контрактом, в резерв до підрозділів Сил територіальної оборони, порядку проходження служби та інші.

Голова ОДА звернув увагу присутніх, що наразі вже запрацював колцентр Сил територіальної оборони Збройних Сил України, де за безкоштовним номером 0800507028 можна буде отримати відповіді на найпоширеніші питання.

Далі у ході наради присутні мали можливість поділитися своїми думками та висловити власне бачення щодо шляхів вирішення проблем, з якими вони зіткнулися у цій сфері, а також тих завдань, яким слід приділити увагу в першу чергу. Зокрема, обговорили можливість проведення спільних заходів із військовиками, які були б спрямовані на відпрацювання спільних дій різних підрозділів у надзвичайній ситуації, наприклад, тренінгів та вишколів, навчань з військової підготовки, тактичної медицини, тощо.

Одне з питань, якому було приділено особливу увагу – створення добровольчих формувань, адже за словами очільників міських рад, вони вже отримували звернення від мешканців громад, що виявляють таку ініціативу. Як наголосив Костянтин Радченко, створення таких підрозділів може відбуватися виключно у рамках норм Закону України “Про основи національного спротиву”. Він зауважив, що формування їх є вже третім етапом розгортання Сил ТрО.

Одне з питань, якому було приділено особливу увагу – створення добровольчих формувань, адже за словами очільників міських рад, вони вже отримували звернення від мешканців громад, що виявляють таку ініціативу. Як наголосив Костянтин Радченко, створення таких підрозділів може відбуватися виключно у рамках норм Закону України “Про основи національного спротиву”. Він зауважив, що формування їх є вже третім етапом розгортання Сил ТрО.

Зараз відбувається перший етап – розгортання бригад і батальйонів, основою яких є професійні військовослужбовці. До їхніх завдань входить командування, навчання та злагодження цивільних осіб, які укладуть контракт про службу в резерві територіальної оборони і захищатимуть територію за місцем свого проживання.  Другий етап — це формування резерву тероборони в особливий період. На цьому етапі за тими, хто укладе контракт і служитиме в резерві, закріплять зброю, яку видаватимуть під час навчань або в разі виникнення окремих ситуацій.

Саме на ці етапи, за словами Костянтина Радченка, має бути звернена основна увага як керівників усіх рівнів та гілок влади, так і мешканців області, які прагнуть внести свій вклад в підвищення обороноздатності держави. Створення добровольчих формувань у територіальних громадах розглядатиметься лише після формування штату мирного часу та резерву для особливого періоду, і виключно під керівництвом командирів Сил ТрО.

Сергій Гамалій також наголосив, що основний меседж, який мають почути усі, хто бажає долучитися до справи оборони рідного краю, має бути чітким: якщо ви хочете допомогти свої країні, вступайте до Сил територіальної оборони – на контрактну службу або до резерву. Жодні інші формати не на часі, допоки Міністерство оборони України не надасть відповідне доручення. Інші варіанти, що не передбачені законодавством, є неприпустимими, сказав голова ОДА.

За результатами обговорення учасники наради дійшли до спільної думки, що така безпосередня комунікація є дієвою та ефективною для нагального вирішення першочергових завдань з формування територіальної оборони, а тому ці наради будуть проводити щотижнево.