В Україні вже починають готуватися до нового опалювального сезону, який за прогнозами може стати найважчим. Пережити легко зиму може допомогти природа, тому вже важливо знати попередній прогноз погоди.
Редакція розкаже попередній прогноз від Українського гідрометеорологічного центру.
Завдяки метеорологічним спостереженням, які нараховують у більшості областей України 80-100 і більше років, створення відповідних баз даних в українських метеорологів є можливість аналізу таких великих масивів інформації та визначення трендів (напрямків) у температурному режимі в Україні.
Саме такий підхід дозволяє оцінити ймовірність різних сценаріїв розвитку синоптичної ситуації, надавати рекомендації щодо очікуваного температурного режиму в різні сезони року та враховувати ці рекомендації при прийнятті управлінських рішень.
Результати аналізу температурних показників в Україні за останні 30 років свідчать про наступне:
- перехід середньої добової температури через +8 градусів у бік зниження (початок опалювального періоду) навіть у північних регіонах України здійснюється в третій декаді жовтня, в інших регіонах України на початку листопада та пізніше;
- середня мiсячна температура зимового періоду (особливо січня та лютого) підвищилась на 2,0-2,5 градуса;
- суттєво скоротилась тривалість зимового періоду з температурними показниками нижче нуля градусів;
- сума від'ємних температур протягом зимового періоду скоротилась у 2 рази;
- кожної зими фіксується велика кількість температурних рекордів щодо найвищих температур за весь період метеорологічних спостережень;
- перехід середньої добової температури весною через +8 градусів у бік підвищення здійснюється у першій декаді квітня та раніше (закінчення опалювального періоду).
За результатами аналізу температурних показників за останні десятиліття можна зробити наступні висновки:
- середня температура зимового періоду за період грудень-лютий очікується на 1-2 градуса вищою за норму, розрахованою за період 1991-2020рр.
- ймовірність тривалих холодiв в зимовий період в Україні є мінімальною;
- цілком ймовiрнi короткочаснi суттєві похолодання тривалістю 1-5 діб;
- перенесення початку опалювального періоду на пізніші строки та його закінчення на більш ранні строки є обґрунтованим та підтверджується метеорологічними розрахунками.