Українцям варто підготуватися до підвищення пенсійного віку. Держава буде змушена вдатися до такого заходу через те, що утримувати таку кількість пенсіонерів як зараз фактично неможливо. Тому пенсійний вік підвищуватимуть.
Про те, чому вік виходу на пенсію доведеться піднімати, розповіло видання obezrevatel, пише Today.ua.
Сьогодні в Україні – один із найнижчих пенсійних бар'єрів у Європі. Нижче наразі він хіба що в Литві, де чоловіки офіційно мають право на пенсію у 59 років, а жінки у 58. При цьому у більшості європейських країн пенсійний вік уже давно перевищує 60 років. А в Україні з 2021 року зрівнявся пенсійний вік для чоловіків і жінок. Тепер для обох статей він дорівнює 60 рокам. При цьому вже зараз очевидно, що Пенсійний фонд не витягує такої кількості пенсіонерів, і вік виходу на пенсію доведеться підвищувати.
Цього, до речі, від нас вимагав МВФ ще 2017 року. Однак тоді з кредиторами вдалося домовитись на половинчасті умови: підвищувати не пенсійний вік, а потрібний стаж для виходу на пенсію. Таким чином, відбулося фактичне підвищення пенсійного віку: немає стажу - немає пенсії.
Згідно з прогнозами, понад третину 60-річних українців вже цьогоріч не зможуть вийти на пенсію у 60 років. Нинішнього року, щоби стати пенсіонером у 60, знадобиться 30 років страхового стажу. Багатьом громадянам, які тривалий час працювали неофіційно, стажу не вистачить. Тому їм доведеться виходити на пенсію або у 63, або в 65 років.
При цьому ще протягом 5 років вимога щодо страхового стажу зростатиме, доки не досягне 35 років. Це той мінімум, який знадобиться, аби стати пенсіонером у 60 літ. І з кожним роком ставатиме дедалі менше людей, здатних "вписатися" в цей стандарт.
У відносно благополучному 2017 році, згідно з тодішніми розрахунками Пенсійного фонду, прогнозувалося, що до 2027 року 45% українців не зможуть виконати вимогу щодо стажу, а отже, і не зможуть вийти на пенсію у 60 років. Тепер, коли через війну мільйони українців втратили роботу, очевидно, що більше половини 60-річних громадян вже незабаром не зможуть стати пенсіонерами.
Чому Україна не може утримувати теперішню кількість пенсіонерів?
Грошей, які надходять до Пенсійного фонду України, катастрофічно не вистачає на виплату пенсій. Через це ПФУ доводиться дотувати із бюджету. При цьому через війну бюджетні надходження в Україні різко скоротилися. Їх заледве вистачає на фінансування армії. Решта, включаючи значну частину пенсії, фінансують за рахунок допомоги від західних партнерів. Однак Україна має чітко розуміти: закінчиться війна – скінчиться й допомога. Можливо, не відразу, але вона дуже швидко зміліє. А отже, українцям доведеться самим забезпечувати своїх пенсіонерів. Це буде дуже складно в умовах розбитої економіки та величезного відтоку трудових ресурсів за кордон.
На сьогодні є кілька факторів, які впливають на скорочення надходжень до ПФУ:
- високий відсоток тіньової зайнятості населення; мінімізація доходів підприємцями (у багатьох персонал працює "за мінімалку");
- несприятлива демографічна ситуація, пов'язана з низькою народжуваністю та масовим відпливом працездатного населення за кордон;
- війна, через яку відбулося масове скорочення обсягів виробництва.
У підсумку це призвело до розпачливої ситуації: на сьогодні 10,7 млн офіційно працюючих громадян утримують таку саму кількість пенсіонерів. За такої умови, щоби Пенсійний фонд не був дотаційним, потрібно щоб вони в середньому отримували 21,6 тис. гривень. А тим часом, у нас і близько немає такої середньої зарплати. І це за умови, що пенсія залишатиметься на нинішньому рівні, який у багатьох просто злиденний.
Що пропонують експерти?
Експерти одностайні з цього приводу: пенсійний вік необхідно підвищувати. Принаймні до 65 років. Але при цьому пропонують "заморозити" зростання страхового стажу на нинішньому рівні, оскільки через умови праці, що склалися, багато українців не зможуть і до 65 років накопичити 35 років стажу.
"Багато людей залишилося без роботи, багато хто у відпустці власним коштом. Цей рік не стане переломним. Але з урахуванням ситуації, з боку держави було б правильно зупинити критерії у 30 років. Далі буде не по-джентельменськи", – каже учена Лідія Ткаченко .
Якого рішення дійде українська влада, поки що невідомо. Зрозуміло лише одне: Україна не в змозі "прогодувати" стільки пенсіонерів, як зараз. Втім, із жебрацькими пенсіями багатьох громадян і цінами, що безперервно зростають, "пенсійне питання" незабаром може частково вирішитися і без цього.