Юристи пояснили, як треба діяти
Незважаючи на війну, яку розпочала Росія, українці продовжують одружуватися. Іноді подружжя можуть зіткнутися з різними труднощами та ухвалити рішення про розлучення.
Фахівці «Право на захист» пояснили, як оформити розлучення, якщо один з подружжя перебуває за кордоном, повідомляє zn.ua.
Згідно з Сімейним кодексом України шлюб припиняється внаслідок його розірвання:
- через органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) – за спільною заявою подружжя або одного з них;
- звернувшись до суду – за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду або за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.
Розірвання шлюбу органом ДРАЦС за заявою подружжя, яке не має дітей
Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.
Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.
Отже, один із подружжя, котрий перебуває за кордоном може засвідчити заяву у нотаріуса та надіслати її за допомогою поштового зв’язку іншому з подружжя. В той час інший з подружжя отримавши цю заяву, має здійснити нотаріальний переклад у нотаріуса та подати заяви до ДРАЦСу.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей
Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
Розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя
Позов про розірвання шлюбу може пред'явити один із подружжя.
Позов про розірвання шлюбу не можна пред'явити протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.
Але це можна зробити:
- протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;
- до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено з актового запису про народження дитини.
Як розлучитися через суд перебуваючи за кордоном
Це можна зробити у звичайному ("паперовому") режимі, підготувавши позовну заяву до суду за місцем реєстрації відповідача або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, якщо на утриманні позивача є малолітні або неповнолітні діти. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
Також це можна зробити за допомогою онлайн платформи Електронний суд. Для цього треба мати електронний підпис.
Приймати участь у розгляді справи можна через відеоконференцію з власних засобів зв'язку (для цього потрібен електронний цифровий підпис), або подати письмову заяву до суду про слухання справи за вашої відсутності (за умови що суд не визнає вашу явку обов'язковою).
Позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
Щодо позовної заяви, то є вимоги, яким вона має відповідати, аби її прийняли. Зазвичай, у суді в канцелярії є приклади позовних заяв про розірвання шлюбу.
Щодо суті - просто викладаєте ваші обставини, пишете, що сімейне життя не склалося, бажаєте розлучитися. Якщо будуть певні недоліки у позові, то суддя винесе ухвалу та вкаже, які недоліки слід виправити, яку інформацію слід зазначити.
Отже, розірвати шлюб через органи ДРАЦС можливо тільки в разі подання спільної заяви подружжя про розлучення. Якщо ж подружжя не дійшло спільності у цьому питанні або ж вони мають спільних неповнолітніх дітей, то розірвання шлюбу можливе тільки в судовому порядку.
У випадку, коли один з подружжя, що хоче розірвати шлюб, військовослужбовець, то цей процес може стати складнішим.