В Україні тариф на електроенергію з 1 червня збільшиться на 83%. Споживачі платитимуть за електроенергію не 1,44 або 1,68 гривні за кіловат-годину, як раніше, а 2,64 гривні. Ситуацію прокоментували у Міненерго.
Напередодні стало відомо, що вже влітку комуналка стане дорожчою. Експерт із ЖКГ, тарифів та питань комунального господарства Олег Попенко оцінив подорожчання світла для українців, багато з яких не в змозі оплачувати послуги і за колишніми тарифами.
Експерт зазначив, що найближчим часом громадяни будуть змушені заплатити за електрику приблизно на 250-300 гривень більше.
"Самі цифри дуже спірні, вони, на мою думку, не відповідають реальним, особливо вартість послуг обленерго, враховуючи їх надприбутки в рік війни 2022, а більшість ОСР входять до топ 50 надприбуткових компаній України. По-перше, підвищення тарифів не дасть ніякого очікуваного. результату. Як не дало підняття тарифів на послуги водоканалів у 10 разів за останні 8 років, ні підняття тарифів на тепло чи гарячу воду. По-друге, підвищення тарифів призведе до зростання заборгованості за ЖКП та ще більших проблем в енергетиці та комуналці", - вказав експерт.
Попенко наголосив, що вирішити проблеми в економіці України шляхом підвищення тарифів не вдасться. На реконструкцію та модернізацію нашої енергосистеми та ЖКГ потрібні мільярди доларів, які точно не зможуть внести споживачі. Необхідно залучати бюджетні кошти та міжнародних донорів.
Експерт вважає, що борги українців за комуналку продовжать зростати. А субсидії, які обіцяє влада, дадуть далеко не всім, хто їх потребує.
"У нас була хоч якась на початковому рівні тарифна політика. Коли споживач платив за електроенергію відповідально, маючи градацію до 250 кВт*год і після. На жаль, і ця система зруйнована, і нівельована, і всі українці, і бабуся на пенсію в 3000 грн, і олігархи платитимуть за електроенергію однаково - по 2,64 грн за кВт*год", - цитує аналітика "Фокус".
Олег Попенко вважає, що підвищення тарифів на світ було б логічним не для всіх споживачів, а лише тих, які використовують понад 1000 кВт на місяць – це близько 7% загальної кількості українців.
Міністр енергетики Германа Галущенко заявив, що уряду вдалося знайти єдиний тариф для утримання стабільності системи та генеруючих компаній. Другий етап подорожчання електроенергії не планується.
У НКРЕКП пропонували встановити його на рівні 2,88 грн/кВт-год. Вдалося знизити тариф до 2,64 грн/кВт-год. Чиновник повідомив, що у липні українці отримають нові платіжки та платитимуть за світло приблизно на 250 грн більше.