Рік війни не встиг відучити українців від херсонських кавунів і помідорів, якими фермери щедро завалювали ринки наприкінці літа та на початку осені. Усі сподівалися, що цього року, зі звільненням Херсона, стиглі дешеві кавуни та помідори знову заполонять ринок. Однак із підривом Каховської ГЕС ситуація змінилася: дешевих кавунів та помідорів в Україні не буде. Причому не лише цього року.
Своїми міркуваннями про ситуацію на ринку експерти поділилися з виданням obozrevatel.
Втрата Каховського водосховища стала для українців не лише найбільшою техногенною катастрофою, а й трагедією національного масштабу. Фактично знищено аграрну галузь на півдні країни. На тому півдні, який годував усю Україну цукровими кавунами, стиглими помідорами, добірними баклажанами, цибулею та перцем.
Причому це лихо не на один рік. Повінь, яка змила все, що було посіяно цього року, рано чи пізно схлине. А ось втрачену систему зрошення земель не відновити ні за рік, ні за п'ять років.
Сьогодні 94% земель Херсонської області залишилися без зрошення. А це означає, що тамтешнім фермерам доведеться повертатись від інтенсивного землеробства до екстенсивного. При цьому врожайність усіх культур зменшиться в рази. Адже до війни Херсонщина була і житницею, і головним постачальником овочів та фруктів на ринки України.
"Вісти сільське господарство у тому вигляді, як воно було до підриву ГЕС, буде неможливо. На відновлення зрошувальної системи знадобляться роки та величезні гроші", – поділився голова громадської організації "Зелений лист" Владислав Балинський.
На затоплених землях весь урожай баштанних змило. А те, що залишилося, страждатиме від нестачі вологи, і навряд чи буде хоча би приблизно відповідати тим кондиціям, які були раніше, коли все це щедро поливалося.
Торік кавуни на базарі у Херсоні йшли по 3-4 грн за кілограм. А в Києві їх продавали вже вдесятеро дорожче. Цього року була надія, що ціни у столиці та інших містах стануть набагато нижчими завдяки частковій деокупації Херсонщини. Однак окупанти поховали ці надії, підірвавши греблю Каховського водосховища.
Українцям також не варто чекати дешевих помідорів, баклажанів та перцю. Все це пішло разом із водою на багато років.
Так, вже цього року Одеська, Дніпропетровська, Кіровоградська, Полтавська області відвели величезні площі під овочеві культури. Але все одно повністю замінити херсонських виробників вони не зможуть. Тому залишається сподіватися на імпорт. А він, як відомо, дешевим не буває.