В Україні протягом найближчих двох місяців очікується подорожчання низки продуктів харчування. Названо причини негативної тенденції на ринку.
Наприкінці літа та вересні ціни на багато овочів обвалилися. Цьому сприяло збільшення посівних площ, а також хороший урожай. Тому коренеплоди у найближчі три місяці будуть доступними.
Завідувач відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ Інна Сало зазначила, що овочі борщового набору подешевшають на 5-20%. Білокочанна капуста та буряк коштуватимуть близько 8 грн/кг, цибуля – 9 грн/кг, а картопля та морква – 10 грн/кг.
За прогнозними оцінками вчених Інституту аграрної економіки, вартість борошна, круп та хліба значно не зміниться.
Аналітик УКАБ Максим Гопка зазначив, що неприємно здивувати можуть ціни на рис – через скорочення обсягів постачання із Індії, Пакистану та Китаю.
"У 2023 році очікується імпорт на рівні 73 тис. т, що на 17% менше від показника 2022 року. Скорочення імпортних поставок обумовлено зростанням світових цін на рис і низькою платоспроможністю українців. Середня ціна на рис становить 60,70-79 грн/ кг, вона змінюватиметься залежно від змін цін на внутрішньому ринку експортера", - пояснив аналітик.
М'ясо у жовтні-листопаді може подорожчати на 4-5%. Цьому сприяють стабільний попит та збільшення додаткових витрат до середини осені, а також подорожчання кормів, тарифів на електроенергію та палива.
Провідний науковий співробітник відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Наталія Копитець спрогнозувала подорожчання молочних продуктів. В останні півтора місяці була посуха і валовий надій молока на підприємствах зменшився. Переробники вже підняли закупівельні ціни на сире молоко.
Вартість цукру буде помірною. Фермери збільшили посівні площі під цукрові буряки на 35%. Але ціна може трохи вирости через збільшення витрат на логістику та зміни вартості електроенергії.