В Україні, принаймні, до 15 листопада продовжено загальну мобілізацію. У ході цієї мобілізації можуть надіслати повістку навіть інвалідові. Закон не забороняє інвалідам проходити військову службу, але вони можуть служити лише за власною згодою. Таким чином, мобілізація чоловіків із ІІІ групою інвалідності цілком можлива. Однак у воєнний час є небезпека, що бажання поступово перейде в обов'язок.
Про це попередив адвокат Іван Ліберман.
Є закон, який чітко свідчить, що інваліди в Україні не підлягають призову на військову службу. Однак за їхнім бажанням вони можуть бути мобілізовані. При цьому їх, звісно, не відправлять воювати "на нулі", а дадуть їм легшу службу.
"Брати участь у бойових діях можна різними способами. Можна підносити боєприпаси, копати траншеї або готувати їжу. Тобто служба в армії ЗСУ може бути абсолютно різною, так звана альтернативна служба", - пояснив адвокат.
При цьому він каже, що іноді інвалідові можуть надіслати повістку: чи то помилково, чи навмисне. У цьому випадку він має з'явитися до військкомату з документами, що підтверджують його інвалідність. Підтвердивши свою інвалідність, він або спокійно вирушить додому, або може погодитись на полегшений варіант військової служби. Однак у такій згоді приховується певна небезпека.
"Як свідчить практика, все, що є тимчасовим або за згодою, дуже швидко починає бути обов'язковим, ще й під відповідальність", – зауважив адвокат.
Отже, інвалід і сам не помітить, як може опинитися на передовій, де йому нікому буде показувати своє посвідчення та апелювати до закону.
Крім того, у військкоматі документи про інвалідність, швидше за все, поставлять під сумнів, і небезпідставно, каже юрист. Адже у мирний час багато громадян "купили" собі посвідчення інвалідів, щоб отримати якісь соціальні пільги та пенсію.
Тому інваліда піддадуть ретельному медичному обстеженню на ВЛК і лише потім винесуть вердикт: придатний чи не придатний він до військової служби.
"Багато українців ще до війни підробили собі довідки про інвалідність III групи. Щоб отримувати соціальні виплати, пільги, їздити в санаторії тощо. Таким чином, багато здорових людей, які не мають інвалідності, зараз будуть тимчасово за згодою, а потім і обов'язково служити в армії", – зазначає Іван Ліберман.