Українських біженців у ЄС змусять показати всі свої статки, у тому числі й ті, які вони мають на батьківщині. При цьому можна припустити, що багатьох одержувачів соцдопомоги від європейських країн її позбавлять.
Про це, зокрема, говорить партнер консалтингового агентства SKS Steuerberatung із Німеччини Дмитро Сонкін.
У контролюючих органів європейських країн, в яких перебувають наші співвітчизники, виникли сумніви, що українські біженці живуть лише на ті кошти, які їм виплачує країна, що приймає. Отже вони почали масово надсилати біженцям запити щодо надання банківських виписок із їхніх рахунків за три останні місяці..
Влада країн ЄС має повне право запросити у біженців, яким вони надали притулок і виплачують соціальну допомогу, інформацію про їх доходи та фінансове становище в Україні, зазначає експерт.
У разі, якщо біженець протестуватиме або заперечуватиме наявність у нього банківського рахунку, все можна легко перевірити і без нього. Між Україною та більшістю країн ЄС укладено двосторонні угоди щодо обміну інформацією про платників податків. Аналогічно відбувається обмін інформацією та з Пенсійним фондом. Таким чином, якщо українці самі відмовляться надавати запитану інформацію, то контролюючі органи європейських країн можуть отримати її у ДПС України та ПФУ.
"Україна практично з усіма країнами Європейського Союзу підписала угоди про обмін податковими та банківськими даними. Наскільки я знаю, в Україні ці угоди ще не вступили в активну фазу виконання через війну. Але вони можуть почати діяти теоретично будь-якої миті", — зазначив Дмитро Сонкін.
Отже, якщо з українського банку буде отримано інформацію, що біженець має в ньому рахунок, то йому запропонують надати інформацію про цей рахунок, зокрема, про його розмір. Звичайно, немає механізму, який би змусив біженця розкрити таку інформацію. Але у разі його відмови йому просто зупинять виплату соцдопомоги.
Аналогічно виплату соцдопомоги припинять, якщо виявиться, що українець має на батьківщині доволі солідний банківський рахунок, або має ще якийсь дохід, окрім допомоги, наданої приймаючою країною.