Українців попередили про різке подорожчання яєць та цибулі

В Україні очікується суттєве подорожчання яєць та цибулі, які були рекордсменами за вартістю наприкінці минулого року та навесні 2023-го. Стрибок цін пов'язаний з витратами зберігання продукції та зменшенням пропозиції над ринком.

Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка повідомив, що у 2023 році був хороший урожай овочів і зараз триває активний продаж. З нового року почнуть надходити імпортні продукти.

Цибуля зараз продається на 70-80% дешевше, ніж торік. Вартість популярного овочу досягала 70 грн/кг, а зараз варіюється у межах 13-15 грн/кг. Його собівартість за рік знизилася – раніше логістика та добрива обходилися дорожче.

За словами Гопки, наступної весни очікується різке подорожчання цибулі, але не таке сильне, як 2023-го.

"Я думаю, що ціна збільшуватиметься. Але такої, як минулого року, ми не побачимо. У нас навесні була імпортна продукція, а тоді в імпортних постачальників теж були проблеми з виробництвом, і тому це позначилося і на нас. Наступного року навесні ціна ще може збільшуватися, і вартість 40 грн/кг ми ще можемо побачити, але не думаю, що ціна буде такою надхмарною, як була", - зазначив експерт.

На ціну яєць також вплинула сезонність. Торік у жовтні вони стали "позолоченими" і подорожчали до 80 грн за десяток. Влітку ціна впала до 35 грн за десяток, а зараз коливається у межах 45-70 грн за десяток.

У 2023-му несприятлива ситуація на ринку була пов'язана зі зменшенням поголів'я курей на тлі руйнування птахофабрик. Негативно вплинула і енергетична криза, спровокована ракетними обстрілами. Весною пропозиція на ринку збільшилася, що призвело до падіння цін.

Максим Гопка наголосив, що поголів'я курей-несучок наближається до довоєнного 2021 року. Однак виробництво яєць все одно нижче. Приватні господарства скоротили пропозицію, при цьому Україна продовжує активно експортувати продукцію до ЄС. Йдеться про великі партії. Якщо ситуація найближчим часом не зміниться, українці побачать приблизно такі самі ціни, як у 2022-му.

"До кінця року реальна вартість може встановитися у середньому на позначці 60-70 грн. Виросла також і собівартість виробництва, особливо на електроенергію. Наразі ще дещо стримує ціни низька вартість кормів та протеїнових компонентів", - цитує аналітика 0382. 

Новини компаній
17:00, 26 листопада