Українські біженці у Польщі активно беруть кредити, причому на чималі суми. У 2023 році сума кредитів з боку українців склала 2,621 мільярда злотих (603,6 мільйона євро). Стало відомо, на які цілі українці запозичують гроші у фінустановах.
Українці, які переїхали до Польщі, мають право відкривати рахунки в польських банках і користуватися всіма доступними послугами.
За десять місяців 2023 року банки надали клієнтам з України кредити на 2,429 мільярда злотих більше, ніж у 2022 році. Станом на жовтень, накопичений борг українських позичальників становив 7,942 млрд злотих (1,828 млрд євро). Переважна кількість кредитів, які беруть українці – на житло.
Якщо розглядати всі кредити докладніше, то 75% з них складають іпотечні кредити, ще 19% – кредити готівкою, та 2% – кредити та картки на виплат.
Водночас частка українців серед особистих банківських рахунків у Польщі становить понад 4%.
Те, що українці активно беруть кредити у польських банках, зокрема на житло, свідчить про те, що вони планують залишатись у Польщі. Ті, хто знайшов стабільну роботу, цілком можуть дозволити собі взяти іпотечне житло та зекономити на оренді.
Умови в банках різні, але як правило, перший внесок на житло становить мінімум 10 – 20% від загальної вартості нерухомості, а термін погашення кредиту варіюється від 5 до 30 – 35 років.
Банк ретельно перевіряє документи українців, які підтверджують наявність легального стабільного доходу відповідного, а також інші обставини, що впливають на платоспроможність: контракти на роботу, карти побуту, наявність інших кредитів, кількість членів сім'ї на утриманні.
Більше шансів отримати кредит у власників Карти побуту та Довгострокового резидента ЄС. Іпотеку оформлюють і українцям, які мешкають за тимчасовим посвідкою на проживання мінімум 1 рік.