Відсьогодні за кордоном можна буде лише оформити документи для повернення в Україну: усі консульські дії припинено

Міністерство закордонних справ наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово призупинити усі консульські дії щодо для громадян України призовного віку. Про це йдеться у листі за підписом першого заступника міністра закордонних справ Андрія Сибіг.

Вийнятком є лише консульські дії, пов’язані з оформленням посвідчень особи на повернення в Україну. 

Пункти 6 та 16 статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", на які посилається МЗС, передбачають:

  • встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в’їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;
  • забороняти громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку у Міністерстві оборони України, Службі безпеки України чи Службі зовнішньої розвідки України, змінювати місце проживання (місце перебування) без дозволу військового комісара або керівника відповідного органу Служби безпеки України чи Служби зовнішньої розвідки України; обмежувати проходження альтернативної (невійськової) служби.

16 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію. Новий закон передбачає, що всі громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку призовників, мають протягом 60 днів від початку проведення мобілізації уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), електронний кабінет призовника або територіальні центри комплектування (ТЦК).

Деякі нововведення стосуватимуться і військовозобов'язаних українців, які живуть за кордоном.

У документі прописано, що для чоловіків за кордоном обмежать консульські послуги, якщо військовозобов'язаний не стане на облік. Без військово-облікового документа не можна буде отримати український або закордонний паспорт, влаштуватися на роботу.

При цьому консульські послуги не будуть обмежені для чоловіків у таких випадках:

  • при оформленні посвідчення на повернення в Україну;
  • під час вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України;
  • якщо другий з батьків дітей має іноземне громадянство або є особою без громадянства;
  • під час вчинення дій за заявами українців, які затримані, позбавлені волі або перебувають за кордоном.
  • Після підписання закону консульські послуги чоловікам надаватимуть одночасно з уточненням даних для ТЦК або за наявності військових документів.