Весь сучасний асортимент колісних дисків можна розділити на дві основні групи - сталеві та литі. В останні роки легкосплавні диски є найбільш популярним і поширеним типом коліс, який користується попитом не тільки у водіїв позашляховиків і кросоверів, а й у власників легкових автомобілів.
Популярність лиття пояснюється тим, що такі диски набагато краще своїх сталевих аналогів. Головними перевагами титанів є легка вага і відмінна здатність відводити тепло від гальмівних вузлів. Легкосплавні вироби надають широкі можливості дизайнерським варіаціям, адже їх конструкція точна до міліметра. Широкий вибір кольорів і видів покриття для дисків допоможе підібрати виріб на будь-який смак навіть самому вимогливому покупцеві.
Легкосплавні диски можуть бути виготовлені різними видами, проте найбільш популярними є способи лиття і кування. Внутрішня структура литого виробу має зернисту структуру, яка і є головним недоліком товару - при тривалому використанні в металі відбувається утворення непомітних мікротріщин, які в самий невідповідний момент можуть заявити про себе і привести до розколу диска. Ковані вироби мають волокнисту багатошарову структуру, яка відрізняється винятковою міцністю. Ковані диски не бояться розбитого асфальту і ям, тому отримали широке поширення серед любителів гонок і автоспорту.
Як правильно вибрати і купити титанові диски?
Вирішивши придбати литі диски для своєї машини (до речі, асортимент можна подивитися тут: https://koleso2000.ua/uk/litye-legkosplavnye-diski), водії часто стикаються з проблемою правильного підбору і розшифровки параметрів. Рядовий автомобіліст в кращому випадку знає посадковий діаметр і міжболтову відстань необхідного диска, а ось з подальшими значеннями маркування все набагато складніше. Спробуємо розглянути основні характеристики.
Підбираючи диски під свій автомобіль, слід враховувати рекомендації виробника щодо допустимого посадкового діаметра. Крім того, діаметр диска повинен відповідати діаметру шини, яка буде встановлена на авто. Якщо з цим параметром складнощів зазвичай не виникає, то показник «виліт» (позначається як «ЕТ») часто ставить водіїв у глухий кут. Виліт вимірюється в міліметрах і є відстанню між площиною кріплення колеса до маточини і площиною симетрії диска. Тут краще уникнути експериментів і скористатися штатними рекомендаціями, які в обов'язковому порядку зазначаються в технічному паспорті.
Параметр «PCD» або ж міжболтова відстань – це маркування, яке не терпить варіацій і повинно в точності відповідати передбаченим значенням. Легкосплавні диски з іншими параметрами «PCD» просто не підійдуть. Зверніть увагу на відповідність типу кріплення до обраних дисків, адже литі вироби вимагають більш довгого різьблення в порівнянні зі сталевими колесами.
Латинське маркування «DIA» позначає центральний отвір диска, яке вдягається на маточину. В ідеалі це значення колеса має в точності відповідати діаметру маточини у автомобіля. Допускається установка титанових дисків з параметром «DIA», який перевищує заводські характеристики автомобільного виробника. Спеціально для таких випадків передбачені центрувальні кільця, які продаються як супутній товар в більшості тематичних магазинів. Часто адаптери вже входять в комплект або пропонуються продавцями в залежності від марки і моделі автомобіля, на який буде встановлюватися диск. Не варто лякатися такої практики, адже виробники дисків часто випускають колеса зі свідомо великим діаметром ЦО для більшої універсальності і сумісності з різними марками машин.