Творчі здібності визначаються як сукупність індивідуально-психологічних особливостей людини, вища ступінь розвитку загальних здібностей, інтегративна властивість особистості, що обумовлена когнітивними, рефлексивними, мотиваційними та рефлексивними компонентами.

Основним завдання будь-якого педагогічного впливу на дитину є формування її індивідуальності, розкриття творчого потенціалу власного «Я». Основними вимогами до викладачів є їх педагогічний професіоналізм та педагогічна майстерність, яка включає в себе компетентність, гуманістичну спрямованість, педагогічну техніку тощо.

Існує багато підходів до формування творчих здібностей. Авторська програма «Три кроки» спрямована на ціннісну підтримку, психологічний вплив, стабілізацію і розвиток суб’єктних цінностей дитини, визнання її шляхом розвитку здібностей, стосунків у соціумі тощо.

Методика Марії Монтессорі покликана пробудити дитячу уяву, навчити її спостерігати, досліджувати навколишній світ самостійно. Вона є особистісно-орієнтованою і пропагує вільне виховання в залежності від особливостей дитини. Цікавим є організація середовища за даною методикою – це поділ простору на шість предметних зон: математика, мова та писемність, наукова, зона моторики та сенсорики, відпочинку та їдальні.

Технології раннього навчання Домана передбачає два аспекти розвитку дитини: загальний та галузевий (математика, науки, читання тощо).

Методика Нікітіних є системою, яка поєднує трудове та фізичне виховання з інтелектуальним та естетичним розвитком дитини. Головне в методиці – давати дитині самостійно вирішувати складні завдання будь-яким шляхом, це допоможе в подальшому розвити їй свої можливості.

Методика Сесіль Лупан заснована на теорії порівняння та розуміння дитиною різниці між предметами та явищами.

Методика музичного виховання К. Орфа має в сонові імпровізоване музикування, яке сприяє прояву універсальної креативності, розвитку творчої уяви та реалізації власного потенціалу.

Для діагностики креативності в ДНЗ можна застосовувати тест дивергентної продуктивності, діагностичний інструментарій О. Торшилової та Т. Морозової, методику В. Синельникова та В. Кудрявцевої, метод театралізованої спонтанної гри, методом діагностики рівня розвитку уяви О. Дьяченко, метод спостережень або бесіди.

Як засіб розвитку творчих здібностей активно застосовується музика, що сприяє естетичному вихованню дитини, формує її моральні установки та ідеали, активує фантазію. Сюди ж можна віднести і образотворче мистецтво, за допомогою якого дитина набуває здібностей сприйняття, відчуття прекрасного, краси навколо, вміння оцінювати цю красу в будь-якому її прояві.

Рухова творчість сприяє не тільки підтримці фізичного здоров'я дитини, а і виробленню власної стратегії поведінки, вивченню мови тіла та подальшого її застосування під час вираження своїх емоцій.

Ігрово-театралізована діяльність розвиває в дітей не тільки фантазію, але і вирішує, наприклад, мовленнєві проблеми розвитку. Вона дозволяє дитині на власний розсуд створювати нові образи, активно відкриває щось цікаве та нове, розвиває володіння мімікою, жестами та власним тілом.

Як це не дивно, але комп’ютерні технології також здатні розвивати творчі здібності дошкільнят. Творчий напрямок полягає у розвитку психічних процесів, стимулює інтелектуальні процеси, збагачує запас уявлень та розвиває потребу до пізнання.

Методика ТРВЗ вчить дитину бачити оточуючий світ у взаємозв’язку усіх його елементів.