У наш час багато українські малі та середні підприємства хотіли б вийти на Європейський ринок і конкурувати на міжнародній арені. Вони готові на витратні інвестиції, вони готові піти на ризик, але головним залишається питання - «Як це зробити?». Той хто зацікавлений у виході на Європейський ринок, а саме хоче реалізувати свій бізнес в Польщі, повинен ознайомитися з цією статтею.
Так в чому ж полягають труднощі?
Інша юридична і податкова система, відсутність надійних європейських партнерів, мовні відмінності й нерозуміння західного ринку, істотно ускладнюють вихід на польський ринок. З причин, зазначених вище, дуже часто ідея про вихід на польський ринок залишається всього лише ідеєю. Але, існує надійний і відпрацьований механізм щодо виведення бізнесу на закордонний ринок. Отже, першим етапом, як в будь-якому бізнесі, є детальний аналіз і прорахунок ROI. У нашій практиці ми ретельно аналізуємо одразу обидва фронти:
- Бізнес, який готується до експансії на польський ринок.
- Галузь бізнесу, в якій буде працювати компанія на території Польщі.
Напевно, чесно буде сказати відразу - далеко не кожен малий і середній бізнес готовий до виходу на міжнародну арену. Причини бувають різні: специфіка даного бізнесу в Польщі, польські податкові оподаткування для даної галузі, низька маржинальність продукту або послуги, яка не дозволить окупитися при невеликих масштабах бізнесу.
Але все ж близько 70% малих і середніх підприємств мають можливість вийти на польський ринок. Отже, щоб визначити життєздатність Вашого бізнесу на польському ринку, потрібно провести детальний аналіз. Якщо Ви вирішили керувати цим завданням самостійно, то обов'язково зверніть увагу на такі аспекти аналізу, як:
- Рівень податку VAT для Вашої бізнес-діяльності в Польщі.
- Система оподаткування в цілому для Вашої галузі бізнесу в Польщі.
- Які середні ринкові ціни на Ваші товари / послуги на території Польщі. Чим зумовлена така ціна.
- Яка юридична форма організації бізнесу Вам підійде (не забувайте, що Ви іноземець і деякі юридичні аспекти для Вас будуть відрізнятися).
- Які форми організації найчастіше використовують Ваші майбутні конкуренти.
- Чи необхідна сертифікація для Ваших товарів / послуг в Польщі.
- Середня зарплата співробітників в обраній Вами галузі.
- Яка структура збуту характерна для Вашої галузі в Польщі.
- Які приблизні терміни запуску Вашого проекту в Польщі до стадії прибутку.
- Які необхідні інвестиції для старту. Який час повернення інвестиції.
- З якими мовними бар'єрами Вам доведеться зіткнутися. Як плануєте їх вирішувати та в скільки це може вам обійтися.
- Яка середня маржинальність Вашої галузі бізнесу в Польщі.
- Чи є якісь культурні відмінності між цим бізнесом у Вашій країні й в Польщі.
Варто також зауважити, що ідея виходу на польський ринок часто народжується в українських підприємців випадково. Наприклад, коли вони дізнаються що послуга, яку вони надають вже 12 років на українському ринку в Польщі коштує в 6,5 раза дорожче (в деяких сферах малого бізнесу так дійсно буває, наприклад, перукарські послуги).