Вибираючи витяжку потрібно враховувати наявність вільного простору на кухні, а також габарити плити. Чим більше площа витяжки на кухню, тим ефективніше її робота, але не завжди є можливість помістити об'ємне обладнання на обмежену площу. У будь-якому випадку поверхня витяжки не повинна бути менше поверхні плити. Стандартні витяжки можуть мати ширину в межах 60-120 см.
Продуктивність витяжки показує її здатність очистити повітря певного обсягу за одиницю часу. Для того, щоб приблизно дізнатися, яку продуктивність витяжки вибрати для Вашої кухні, необхідно обсяг приміщення помножити на 10. Саме 10 раз за день на кухні повинен оновлюватися повітря. Для надійності в розрахунки також вводиться поправочний коефіцієнт 1,3. Крім таких розрахунків потрібно також враховувати те, скільки часу ви проводите на кухні і як часто і багато готуєте. Можливо, ваш поправочний коефіцієнт слід збільшити.
Шум при роботі витяжки – явище небажане. Навряд чи вам сподобається готувати в умовах постійно гуде витяжки над головою. В основному рівень виробленого шуму безпосередньо залежить від потужності і відповідно продуктивності: чим більше потужність, тим вище рівень шуму. За нормами рівень шуму не повинен перевищувати 55 дБ.
Фільтри, вбудовані в систему очищення, можуть бути металевими або акриловими. Акрилові - дешевші, але при їх забрудненні їх потрібно повністю міняти з періодичністю 3-4 місяці. Металеві ж можна просто очистити за допомогою спеціальних миючих засобів, тому саме вони вважаються більш економним варіантом. В цілому ж всі вбудовані фільтри можна умовно поділити на вугільні і жирові. Перші " відповідають» за запахи і дрібні частинки і є фільтрами тонкого очищення. Другі - фільтри грубої очистки, які затримують великі частинки, жир, гар.