Ілюзіонізм – вид мистецтва, який нерідко використовують артисти цирку, що характеризується широким використанням спритності рук, спеціальної апаратури, трюків для створення різноманітних ілюзій порушення у добре відомих предметів звичних фізичних властивостей. Походить назва від французького поняття, що позначає «вводити в оману». На сьогоднішній день побачити ілюзіоністів можна в таких закладах, як цирк, театр, різноманітні окремі постановки і телевізійні шоу.
Мистецтво ілюзії своїм корінням сягає сивої давнини, до тих часів, коли техніка і прийоми маніпуляції свідомістю людей почали використовуватися не тільки для маніпуляції ними, але для розваги. До середніх століть на ярмарках почали з'являтися професійні артисти – фокусники, лялькарі, шулери та інші ілюзіоністи, які застосовують різні механізми.
До кінця 18 століття широку популярність придбав «Турок» авторства Вольфганга фон Кемпелена, що був заснований на «ілюзіон».
При цьому публіці не було відомо, що в шаховому автоматі переховувався сильний шахіст. До кінця 19 століття знаменитим став Гаррі Гудіні, що створив ідеї багатьох власних ілюзійних апаратів. Далі стали популярними картярські трюки, для чого були потрібні спеціальні карти для фокусів, адже на звичайних картах показувати можна не все.
У 20 столітті ілюзіоністів прийняв у свої ряди цирк, естрада, створювалися спеціальні школи з навчання цього мистецтва. Самі артисти створювали шоу, що було побудовано на різноманітних складних фізичних ефектах, при використанні магнітів, СВЧ-випромінювання та іншого.
Для більшості трюків ілюзіоністів можна застосувати узагальнену класифікацію Цмека, що пізніше була перероблена Карташкіним. Сюди відносяться поява, зникнення, ментальні трюки, зміна, включаючи телекінез і левітацію, проникнення при проходженні об'єкта крізь інший, перетворення, відновлення, як варіант – класичне розпилювання. Також, це збіг і розбіжність, коли глядач невдало намагається повторити прості на перший погляд дії фокусника, переміщення, що в деяких випадках об'єднано разом із зникненням і появою.
Без секретних пристосувань ілюзіоністу було б складно виконувати ефектні трюки. Тому, демонструючи фокус, використовуються незвичайні дзеркала, шухлядки з подвійним дном. При цьому треба діяти спритно та швидко, тоді можна досягти гарного ефекту.
Ілюзіоніст – це ще й професіональні психологи, здатні маніпулювати увагою, відволікати глядача асистентами та за допомогою відволікаючих рухів. Обман зору використовується під час фокусів з картами.
Реквізит для фокусів купити можна тут.