Так сталося, що я втратив роботу, а знайти нову не виходило вже другий місяць, тож вирішив заробляти на тому що маю, а саме на присадибній ділянці.

Що вирощувати довго не думав, адже моя сім'я просто обожнює полуниці, до того ж, ці ягоди користуються досить високим попитом, та дозволяють ставити велику націнку, особливо в "несезон".

Навіть попри те, що полуниця досить швидко псується, розбирають її швидко, тож такий напрямок бізнесу досить перспективний.

Де і що вирощував

Враховуючи непередбачувані погодні умови, особливо останнім часом, вирішив, що краще за все розводити ягоди у парнику. Замовляти готовий не мав фінансів, тож покликав у гості кума зі зварювальним аппаратом і разом з ним ми побудували досить велике приміщення.

Щодо сортів ягоди - уважно вивчав це питання і обрав ремонтантні, які плодоносять кілька разів на рік.

Реєстрацію ФОП вирішив поки що відкласти, принаймні до отримання перших врожаїв.

Саджанців придбав надто багато, тож окрім парника довелось засадити ними ще пару соток відкритого грунту, тим паче, що робити посадки був саме час.

Доречі, вирощування полуниць на відкритих ділянках, не дивлячись на сезонність такого бізнесу має ряд переваг:

  • Можливість вирощувати ягоди на будь якому типі грунту, адже коренева система розміщується у верхніх шарах і на поверхні. Необхідний лише правильний догляд, регулярний полив та своєчасне внесення добрив.
  • Мінімальні вкладення. Не потрібна ні теплиця, ні гідропонні установки. Достатньо придбати розсаду полуниці, добрива і вирощуй на здоров'я. Проте, я б порадив організувати додатково ще й крапельну систему поливу. У мене вона і на ділянці і у теплиці.
  • Доступність. Не потрібно мати якихось особливих знань чи умінь, щоб виростити ягоди та отримати перший врожай. Достатньо вивчити основну інформацію про культуру, а саму технологію можна освоїти досить швидко.
  • Якість. Врощені у відкритому грунті ягоди більш солодкі і ароматні, аніж ті, що росли у теплиці.

Проте, як для бізнесмена відкрита технологія має і ряд суттєвих мінусів, серед яких:

  • Сезонність. На відкритому грунті ягоди можна вирощувати лише навесні та влітку, коли їх пропозиція на ринку максимальна, а ціна знижується через високу конкуренцію.
  • Погодні умови. Заморозки, засуха, постійні дощі можуть знищити врожай та культуру повністю.
  • Потреба у великих площах. Вирощувати полуниці для себе можна і на декількох сотках, а от у якості сезонного бізнесу під ягоди необхідно виділити ледь не гектари землі.
  • Шкідники. Бур'яни, комахи та личинки не дають розслабитися увесь сезон, а щоб ягода була якісною знадобиться використовувати для обробки безпечні і досить дорогі препарати.
  • Незручно збирати врожай. На своїх двох сотках ми з цією задачею впоралися легко, а от щоб збирати полуниці вручну на полі площею в гектар знадобиться наймати робітників.

Таким чином вирішили, що на ділянці будемо вирощувати полуницю для власних потреб - зїмо, заморозимо, приготуємо варення (до речі, його також можна продати), а ягоди з теплиці підуть на продаж.

Переваг у закритого вирощування полуниці значно більше:

  • Врожай можна збирати декілька разів на рік, та навіть взимку (якщо організувати систему опалення).
  • Ягоди в закритому приміщенні родять краще, та мають більший розмір.
  • Теплиця служить довго, має оптимальний мікроклімат, не потребує фундаменту.
  • Погода ніяк не впливає на врожайність;
  • Необхідна мінімальна кількість грунту;
  • В несезон попит на ягоди та їх вартість досить високі, тож витрати на організацію теплиці окупаються вже в перший сезон.

Звичайно ж з тепличним вирощуванням мороки значно більше, адже окрім побудови теплиці доведеться витрачатись на опалення в холодну пору року, штучно запилювати кущі, продовжувати рослинам світловий день, проте, повірте, воно того варте, особливо при достатній наполегливості.

Ринок збуту

Коли наблизився час збору першого несезонного врожаю, ми зрозуміли, що в усіх клопотах зовсім забули про те, що треба знайти покупців на наші ягоди. Невелику кількість хотіли взяти для дітей сусіди, кілька десятків кілограм забирали місцеві магазини, але основну масу врожаю необхідно було збувати швидко, бо ягоди псуються, і бажано оптом.

Серед місцевих підприємців бажаючих придбати полуницю за досить високою ціною пізньою осінню не знайшлося, і я вже був готовий пустити весь врожай на варення та заморозку, проте рішення прийшло до нас неочікувано - донька-підліток запропонувала продати врожай через інтернет.

Сучасні діти краще ніж ми володіють технологіями, тож я доручив дитині розібратись із цим питанням, і навіть пообіцяв їй невеличку долю з прибутку.

Вже за годину донька розмістила обяву на дошці оголошень і ми продавали полуницю через Інтернет.

Перші покупці брали лише по 1-3 кілограма, і просили про доставку, що у кінцевому розрахунку для нас ставало невигідним, тож ми змінили текст оголошення, вказавши, що продаємо ягоди лише оптом, не менш ніж від 10 кг. Дзвінків поменшало, проте вже наступного дня зателефонувала жіночка, що мала декілька точок з фруктами на столичних ринках і сказала, що готова придбати одразу 100 кг ягід, причому може забрати їх сама.

Це був майже весь наш врожай, тож ми зробили їй невеличку знижку і щиро раділи, що наш бізнес не прогорів.

Наразі плануємо побудувати ще дві теплиці, оскільки розміри ділянки дозволяють, та офіційно зареєструвати нашу маленьку сімейну полуничну ферму.

Щаслива і донька, оскільки змогла на свою долю прибутку придбати сучасний смартфон, каже тепер вестиме полуничний відеоблог і готова надалі допомагати нам із продажем.