Точне рільництво - це ведення сільського господарства з використанням інноваційних технологій, даних дистанційного зондування, знімків і відеозображень зі супутників і дронів, автоматизації процесів. Нині високотехнологічні інструменти активно використовуються фермерами та агрохолдингами США й Канади. В Україні розвиток у цьому напрямку тільки починається, але здебільшого підприємці вже встигли відчути на собі переваги сучасних технологій і розумної техніки.

точне рільництво

Основні переваги

Використовуючи високоточні датчики та інші пристрої, наприклад, системи точного землеробства Trimble — ви отримуєте вичерпну інформацію про стан ґрунтів. Це дає можливість оптимально розпланувати сівозміни, внесення добрив, зрошення та полив. Супутниковий моніторинг також допомагає забезпечити правильний догляд за рослинами, вчасно вживати заходів із боротьби зі шкідниками та бур’янами, вибирати найкращий час для збору врожаю. Завдяки цьому:

  • знижується собівартість продукції;
  • підвищується врожайність;
  • мінімізується вплив людського чинника;
  • знижується витрата ПММ та знос техніки.

Завдяки різноманітним датчикам і програмному аналізу фермер отримує можливість максимально раціонально використовувати наявні в його розпорядженні ресурси, знизити вплив виробничого процесу на довкілля. Водночас знижує застосування дорогої фізичної праці людини.

точне рільництво

Кому підійдуть нові технології?

Позаяк впровадження інформаційних технологій у сільськогосподарські процеси вимагає певних витрат на обладнання, зміну або оновлення техніки — це доцільно здебільшого для великих підприємств. Фахівці рекомендують використання елементів точного рільництва на площах мінімум 500–1000 га. А найефективніше воно показує себе на обробітку просапних культур, таких як соняшник і кукурудза.

Основні проблеми з впровадженням

Оскільки наш ринок у цьому секторі досить молодий, то кваліфікованих фахівців, які допоможуть обладнати та налаштувати роботу всіх процесів сільгосппідприємства мало. Висока вартість обладнання також не сприяє розширенню впливу нових технологій, а іноді й самі люди. Нерідко керівництво хоче впровадити точне рільництво й навіть закуповує необхідні пристрої, але працівникам простіше працювати на старий лад, і вони саботують інновації. Не можна ігнорувати й той факт, що нові технології вимагають системного підходу, а найефективніші будуть у комплексі. Мало просто купити необхідне обладнання, потрібні також фахівці, які вмітимуть із ним поводитися, грамотно аналізувати дані та застосовувати отриману інформацію на практиці.