Економічна стратегія

 «Монополія» – економічна і стратегічна настільна гра для двох і більше осіб, метою якої є раціональне використання стартового капіталу з ціллю залишитися єдиним гравцем, який не досяг банкрутства. Наразі є чимало комп'ютерних аналогів «Монополії», а також варіацій для ігрових консолей і стільникових телефонів. Інтернет-журнал https://discover.in.ua/ підготував цікаву статтю про історію створення «Монополії».

Історія створення

Монополія є однією з найпопулярніших настільних ігор. Історія її створення починається ще з далеких 30-х років XX-го століття.

1934 рік у – це час Великої депресії у США, у тому числі і в штаті Пенсільванія. В цей період інженер Чарльз Дерроу втратив роботу і намагався всіма способами здобути кошти, щоб прогодувати сім'ю. Саме в цей складний період йому на думку спала досить цікава ідея.

7 березня Чарльз показав проект вигаданої ним гри компанії Parker Brothers, яка спеціалізувалася на виробнцтві настільних ігор. Співробітники компанії уважно протестували винахід і ... відмовили винахіднику. Вони назвали кілька причин для відмови:

  1. Гральна партія тривала надто довго. Parker Brothers випускала настільні ігри, які зазвичай тривали не більше 40 хвилин, а в «Монополію» можна було грати годинами.

  2. Було знайдено близько 50 логічних і дизайнерських помилок.

  3. Занадто складні правила. Експерти посилалися на те, що не кожна проста людина розбирається в торгівлі і нерухомості.

Отримавши відмову, Дерроу вирішив випустити гру власними силами. Через рік, він замовив у друкарні 5000 примірників і успішно продав їх. Parker Brothers, помітивши це, були вкрай здивовані і відразу погодилися на співпрацю при повторному зверненні Чарльза.

Вони підписали контракт на початку 1935 року, і почали випускати щомісячно близько 20 000 примірників гри. За перший рік було продано кілька сотень тисяч коробок.

У 1973 році професор Ральф Анспач спроектував гру – «Анти-монополія». Він вважав класичну версію гри обманом і хотів показати суспільству її згубний вплив. Компанія, що випускала «Монополію», висунула звинувачення в його бік, на що Анспач, поглиблено вивчивши всі аспекти створення гри, оголосив, що Чарльз Дерроу не придумав свою гру, а просто вкрав чужу ідею.

Він пред'явив докази, що ще в 1904 році Ліза Меджі-Філіпс створила і запатентувала гру «Землевласники». З'ясувалося, що Дерроу удосконалив цю гру, змінив деякі правила, зробивши їх більш цікавими. Також були знайдені подібності з грою «Фінанси», створеної в 1932 році. Але звинувачення, висунуті в сторону творця «Монополії», не принесли ніякої користі. Parker Brothers, не бажаючи втратити бізнес, купили права на «Землевласники» і «Фінанси». При їх наступній зустрічі з Дерроу той зізнався в плагіаті, через що права повністю перейшли в руки фірми. На той час Чарльз уже встиг стати мільйонером, він був першою людиною, що заробила свої статки тільки на настільних іграх.

У 1977 році суддя прийняв сторону компанії Parker Brothers, змусивши Анспач позбутися від 40 000 примірників «Анти-монополії». Однак він не здався, і через 2 роки завдяки власній наполегливості спромігся досягти відновлення розслідування. В процесі розгляду справи суд прийняв рішення, що «Монополія» більше не належить Parker Brothers, а Ральфу дозволено випускати «Анти-монополію», так як він жодним чином не обмежує авторські права оригінальної гри.

Брати Паркер витратили кілька років, щоб повернути собі права на видавництво гри, і у них це вийшло. До цього часу Ральфу було відшкодовано збитки за знищені раніше тиражі. Він зміг продати мільйони примірників «Анти-монополії», але в порівнянні з «Монополією» популярність його гри була невелика.

У 90-х роках корпорація Hasbro купила фірму братів Паркер і до сьогоднішнього дня випускає «Монополію», будучи офіційним правовласником.

За приблизними підрахунками дослідників, за весь час було продано близько 300 млн. примірників «Монополії». Понад півмільярда осіб пограли в цю цікаву гру.

Більше про історію створення відомих брендів можна дізнатися на офіційному сайті «Discover» за адресою https://discover.in.ua/the_history_of_brands/ .

Правила гри: коротко про основне

Гравці по черзі кидають гральні кубики і роблять відповідну кількість ходів на ігровому полі.

Ставши на поле з активом, гравець може придбати його, якщо він вільний. Якщо актив належить іншому гравцеві, то гравець, який робив хід, зобов'язаний сплатити своєму опоненту певну суму, передбачену правилами гри.

При відвідуванні поля з подіями гравець отримує вказівку дотримуватися події, яка йому випала. Наприклад, отримати додаткові кошти з Банку або ж навпаки – віддати частину своїх коштів у Банк; перейти на інше поле; віддати частину своїх коштів іншим гравцям; пропустити свій наступний хід; отримати додатковий хід тощо (варіацій подій може бути безліч).

А Ви знали, що…

У 2008 році виробник іграшок Hasbro Inc. і кіностудія Universal Pictures планували створити художній фільм за мотивами гри “Монополія”, але фільм так і не був знятий. У 2015 році було заявлено, що фільм зніме студія Lionsgate спільно з компанією Hasbro, але наразі про це також мало що відомо.