Навіть найдосвідченіший і уважніший водій не може гарантувати відсутність у його біографії аварійних ситуацій на дорозі, які потенційно призведуть до псування майна та завдадуть шкоди здоров'ю пасажирів. На жаль, через недосконалість українського законодавства, винуватцю ДТП та постраждалому не надається матеріальна захищеність у достатній мірі. Водночас страхові компанії готові компенсувати збитки постраждалій стороні у широкому спектрі випадків.

Особливий статус в ієрархії програм автострахування займає ОСЦПВ – документ, обов'язковий для кожного автовласника поряд з посвідченням водія та техпаспортом. Інспектор патрульної служби, зупинивши водія, має право вимагати пред'явлення поліса ОСЦПВ. Якщо страховки не буде в наявності або поліс буде простроченим, власнику транспортного засобу загрожує штраф у розмірі 850 грн.

Страхування громадянської відповідальності – соціальний захід, запровадження якого продиктоване необхідністю відшкодувати шкоду, завдану винуватцем аварії постраждалим. Автоцивілка допомагає врегулювати конфлікт за допомогою страхових виплат, позбавляючи таким чином винуватця ДТП від значних фінансових втрат.

Хто чи що є предметом ОСЦПВ?

Численні суперечки та непорозуміння виникають у процесі визначення предмета страхування за полісом ОСЦПВ. Для початку розберемося, в чому полягає мета та принципи цієї страхової послуги:

  • Страховим випадком вважається нанесення власником полісу шкоди життю та здоров'ю та/або майну потерпілого. Страховик повністю відшкодовує постраждалій стороні витрати на реабілітацію та ремонт транспортного засобу, за винятком ситуації, коли договір ОСЦПВ передбачає наявність франшизи. Тоді частина суми покривається безпосередньо із кишені винуватця.

  • Відшкодування збитків можливе лише за наявності поліса з обох сторін дорожньої пригоди.

  • За відсутності ОСЦПВ у винуватця аварії зобов'язання щодо компенсації збитків перебирає Моторно-транспортне Бюро (МТСБУ).

  • Не підлягають відшкодування збитків, завданих внаслідок стихійного лиха, терористичного акту, громадянського перевороту тощо.

Увага! Незважаючи на те, що поліс ОСЦПВ покриває відповідальність водія транспортного засобу, оформляється документ саме на автомобіль (легковий чи вантажний) та причіп до них, мотоцикл, моторолер, автобус.

Страховка, як і техпаспорт, оформляється індивідуально для транспортного засобу. А ось покриває документ відповідальність особи, яка керує цим транспортним засобом на законних підставах, за наявності посвідчення водія, що не перебуває під дією алкоголю або наркотичних засобів. Вписати в страховку можна відразу кілька водіїв або вибрати опцію "необмежену кількість осіб".

Для кого передбачено оформлення ОСЦПВ за спрощеною процедурою?

Оформити ОСЦПВ без протоколу ВТК можливо для таких транспортних засобів:

  • легкові авто та невеликі вантажівки, які не використовуються для перевезення пасажирів з метою отримання прибутку або надання послуг таксі;

  • вантажні авто вантажністю до 3,5 т та періодом експлуатації до 2-х років, що не використовуються у господарській діяльності.

Не потрібно оформлювати ОСЦПВ наступним категоріям автовласників:

  • інвалідам І групи;

  • інвалідам війни;

  • учасникам бойових дій.

У разі потрапляння в ДТП усі витрати на компенсацію збитків бере на себе МТСБУ. Для цієї категорії осіб страховий договір замінює автоцивілку. Однак є суттєвий нюанс: керувати транспортним засобом за пільгою може виключно власник, крім інвалідів І групи, у присутності яких керування автомобілем здійснюється їхньою довіреною особою.


Нагадаємо, автоцивілка онлайн оформлюється у відповідному розділі сервісу Polis.ua зі зручним калькулятором розрахунку вартості страховки. Вказавши тип транспортного засобу, обсяг двигуна та адресу реєстрації власника, Ви отримаєте доступ до оптимальних пропозицій від лідерів страхового ринку України. Після проходження реєстрації та оплати через інтернет-банкінг готовий поліс ОСЦПВ прийде на вказану електронну адресу.