Попит на ринку – один із ключових показників ефективності бізнесу. При виборі стратегії спочатку вивчення попиту починається з азів маркетингу і бізнес-планування, що включають:

  1. Портрет клієнта із біометричними, економічними, соціальними, психологічними характеристиками;
  2. Бажання та потреби клієнта вимагають детального вивчення. Сформувати унікальну пропозицію неможливо без розуміння, чи потрібна взагалі саме ця пропозиція тому, кому її пропонують.
  3. Оцінка частки цільової аудиторії у загальній кількості споживачів дозволить прорахувати стратегії розвитку, зокрема можуть бути завдання по формуванню попиту серед тих споживачів, які спочатку не входили в цільовий сегмент.

Суть аналізу купівельного попиту

Покупний попит – гнучка структура, яка потребує регулярної уваги. На основі даних аналітики попиту коригується бізнес-стратегія, вносяться зміни до сервісу, асортименту, цінової політики.

На попит впливають прогнозування, варіанти збуту, цінова політика, конкурентоспроможність товарів, реклама та просування. Не завжди попит залежить від внутрішніх процесів компанії. Демографія, соціально-економічна і політична обстановка країни можуть знизити чи підняти купівельну спроможність як у цілому, і деяких категорій товарів, наприклад, сезонність чи тренди часто провокують зрушення інтересу покупців.

Аналіз попиту виявляє можливі ризики:

  1. Подоланні ризики передбачають можливість підстрахуватися, коли заздалегідь видно, де просяде попит, і є можливість закласти більший бюджет та продумати завчасну стратегію дій.
  2. Непереборні ризики виявляються на тих етапах, коли дії щодо їх зниження нездійсненні за обставин, що склалися.

Виходячи з факторів, що впливають на купівельний попит, формується пакет дій, що сприяють його збереженню та збільшенню. Основне завдання – створити у клієнта тверде розуміння, що йому потрібен цей товар.

Методи підвищення попиту на прикладах

Розберемо стратегію безперервного аналізу попиту на прикладі всеукраїнської мережі будівельних супермаркетів «33 м²», директором якої є Гірін Геннадій Наумович.

  1. Інтерес і довіра підтримуються за рахунок пропозиції в першу чергу найкращих товарів, регулярних акцій, доступу до безкоштовних корисних ресурсів з відчутною користю.
  2. Використовується стратегія виявлення схожих аудиторій, коли на основі даних про існуючого клієнта визначається потенційний, розширюється асортимент та ціновий діапазон.
  3. Партнерський маркетинг, зокрема оренда торгових площ, спільні акції підвищують споживчий попит двох взаємодіючих брендів.
  4. Формування контенту з урахуванням споживчого попиту сприяє не лише просуванню бренду, а й дає зворотний зв'язок від клієнтів для ще детальнішого вивчення його бажань. Сюди належить помірний електронний маркетинг, зокрема, різні розсилки.
  5. Для прискорення процесу отримання клієнтом бажаного результату проводиться регулярна робота з навичками штату, підвищується клієнтоорієнтованість. Для цієї ж мети служить впровадження IT-технологій, CRM-систем, що прискорюють процес обслуговування та знижують кількість помилок через людський фактор.
  6. Поліпшити співвідношення «ціна-якість» дозволяє оптимізація торгових процесів, зокрема суворий контроль за відсутністю браку.

Це приклад продуманої стратегії, що очікувано призвела до результату. Мережа «33м2» має величезний попит серед покупців.

Геннадій Гірін – представник класу сучасних підприємців, здатних керувати та делегувати, розвиваючи бізнес до загальноукраїнських масштабів. Під його керівництвом не менш успішно розвиваються ще кілька бізнес-проектів, серед яких мережа магазинів «Строй-Ка», салон освітлення «Лапмочка», торговий центр «Меркурій» та салон побутової техніки «Techno House».

Без підігріву попиту покупця великий ризик втратити його зовсім, а грамотний аналіз попиту – запорука заслуженої відданості і любові споживача.