Я хочу бути щасливим! Ці слова у своєму житті висловив, написав чи з криком вимовляла бодай один раз кожна людина. Навіть якщо такі думки вголос ви не сказали, то в думках ви допустили обов'язково, що бажаєте любити і бути коханим.
Литовський соціонік Ігор Калинаускас дуальних відносин характеризує як відношення ідеального вихователя. Дуал знімає половину навантаження. Припускаю, що людина, не відчуваючи присутності дуала, може відштовхнути її. Але варто пам'ятати, що модель психіки у кожної людини створена так, що після народження душа автоматично вимагає дуала.
Дуал ваша протилежність, але вона відрізняється саме тим, що здатна дати вам додаток. Він вас сприймає як найтямущішого, найприйнятнішого, людського. Вміє вас підтримати, зрозуміти з півслова, і не ображатися у випадках, де інший може навіть розсердитися. У цих відносинах кожен почувається звільненим від напруги, йому не доводиться узгоджуватись і не треба думати, як треба діяти, що говорити, тому що потреби партнера згодні з вашими. Присутність дуалу активізує, дає сили, упевненість. Людина стає врівноваженою, наповненою енергією.
Перебуваючи разом, дуали копіює стиль поведінки, звички, навіть слова отже згодом самі не розуміє джерела. Вони стають, як один. Характер урівноважуються. Інтроверт стає енергійнішим, екстраверт спокійнішим. Ці відносини розслаблюють, стимулюють самопочуття, розвивають уяву. Зазвичай дрібні непорозуміння з'являються на початку відносин, вони розвиваються послідовно. Дуалі рідко сваряться, буває, що один поскаржиться, але інший вміє заспокоїти. Але варто зазначити, що за різних рівнів освіти відносини можуть згаснути, не встигаючи зав'язатися.
Характерно, що у молодості часто люди свого дуалу відкидають чи часто не помічають. У молодості люди шукають надто різких розбіжностей. У екстравертів дуал інтроверт здається надто повільним, нудним, непомітним. Зате швидше за все він шукає іншого екстраверта. А у партнера інтроверта свій дуал екстраверт здається надто гучним, помітним, несерйозним. Через це часто інтроверт супутником життя вибирає іншого інтроверта.
Часто в суспільстві домінують ненаписані традиційні погляди, яких кожній статі слід дотримуватися при виборі партнера. Прийнято, що жінка повинна показати занадто великий інтерес про чоловіка. Що ініціатива має бути в руках чоловіка.
Але соціоніка стверджує та пояснює інші закономірності. Наприклад, інтровертні логічні соціотипи незалежно від статі, соромляться часто навіть підходити до партнера, також соромляться голосно говорити про почуття, кохання. Подібно до екстравертних етичних жінок, підкоряючись нормам суспільства, теж мовчать. У такий спосіб накопичуються всі емоції усередині, роздираючи себе. Але коли терпець урветься, вони здатні наближатися до чоловіка. Якщо це сталося не зі своїм дуалом, здивований чоловік може відкинути таку сміливість. Наприклад, якщо жінка-Наполеон у такий спосіб наблизиться до чоловіка-Робесп'єра, який її конфліктер, тоді може відбутися різке відкидання. Але якщо це станеться з її дуалом-Бальзаком, стосунки відразу можуть спрямовуватись у позитивне русло. Можна навіть почути від Бальзака комплімент. Добре, що ти так вчинила, бо я боявся!
На жаль, не завжди так відбувається. Часто люди починають прислухатися порадою лише тоді, коли пережили поразку та жахливий душевний біль. Або навпаки, тільки в зрілому віці людина починає зрозуміти, що той неповороткий, повільний хлопець із середньої школи був моїм дуалом. Я так втомилася від цих екстравертів, так мрію перебувати поряд зі спокійним, врівноваженим… але життя минуло, а поряд з моєю першою любов'ю вже його дружина та їхні спільні діти.